Piotr Selim i Hanna Lewandowska ćwierć wieku temu, 8 grudnia, napisali swoją pierwszą piosenkę. Ona wymyśliła słowa, on skomponował muzykę. Z tej okazji w Teatrze Starym odbędzie się jubileuszowy koncert duetu. O dwudziestu pięciu latach słów i dźwięków opowiedzą w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Na czym polega przygotowanie do druku tekstów z założenia skierowanych do jednego adresata? Jaką mają wartość dla badaczy, a jaki wpływ na wizerunek autorów? Co można wyczytać z listów Leopolda Ungera, Jerzego Giedroycia, Stanisława Lema, Brunona Schulza, Witolda Gombrowicza? Opowiadali o tym w Teatrze Starym, w cyklu „Bitwa o literaturę”, prof. Iwona Hofman i prof. Jerzy Jarzębski. Pretekstem do spotkania była opublikowana niedawno książka pod redakcją Iwony Hofman „Jerzy Giedroyć–Leopold Unger. Korespondencja 1970–2000”, a także m.in. zbiór listów Sławomira Mrożka i Stanisława Lema pod redakcją Jerzego Jarzębskiego.
Bogusław Wróblewski zaanonsuje spotkanie, jakie odbędzie się 1. grudnia w Studiu Stepka w Radiu Lublin. Promowany będzie najnowszy numer kwartalnika „Akcent”.
Zaprosimy też do Teatru Osterwy na „Amadeusza” w reżyserii Artura Tyszkiewicza. „Któż pamiętałby dziś postać Antonia Salieriego, – pisze Jarosław Cymerman – gdyby nie jego legendarna rywalizacja z Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem? Legendarna, bo tak naprawdę nie wiemy, jak rzeczywiście wyglądały ich relacje. Wiadomo tylko, że żyli w tym samym czasie w Wiedniu i że Salieri podobno lubił muzykę Mozarta, a na łożu śmierci, w 1825 roku, pogrążony w starczej demencji, miał przyznać się do otrucia swojego rywala.”
„Machia” w reżyserii Juliusza Machulskiego, sztuka poświęcona osobie Niccolo Machiavellego, którego 545. rocznica urodzin przypadła na dzień premiery spektaklu, wraca na scenę Teatru Starego. Będziemy mieć zaproszenie na spektakl, który pokazuje nowe, zrywające z dotychczasowymi stereotypami spojrzenie na tę postać.
Na zdj. od lewej: Hanna Lewandowska, Grażyna Lutosławska, Piotr Selim /fot. Monika Pietraszkiewicz/