35 lat temu większość Polaków dowiedziała się o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Telewizja emitowała wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym ogłosił przejęcie władzy przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego.
W czasie stanu wojennego życie straciło około stu osób, ponad 10 tysięcy zostało internowanych. Tysiące ludzi było represjonowanych.
Hołd zamordowanym oddali o północy na ulicy Królewskiej w Lublinie członkowie Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” oddali hołd zasłużonym w walce o Wolną Polskę oraz tragicznie doświadczonych przez stan wojenny.
– W nocy z 12 na 13 grudnia spotkaliśmy się nie po to, żeby szukać winnych, lecz po to żeby okazać swoją wdzięczność i upamiętnić ofiary stanu wojennego. Akcja „13 XII PAMIĘTAMY” to jeden z tych momentów kiedy mamy obowiązek udzielania przedstawicielom młodego pokolenia lekcji odpowiedzialnego patriotyzmu – mówią uczestnicy akcji.
Wydarzenie odbyło się dokładnie w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w nocy z 12 na 13 grudnia przed siedzibą NSZZ „Solidarność”. Podobne manifestacje odbyły się we wszystkich większych miastach polskich. Na Lubelszczyźnie także w Białej Podlaskiej na Placu Solidarności przy ul. Warszawskiej. Został odśpiewany hymn Polski oraz zapalone znicze ułożone w napis 13 XII – Pamiętamy na znak pamięci.
IAR / DaCh / opr. SzyMon
Fot. wikipedia.org