W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim nagrano fragmenty Starego Testamentu, które znajdą się słuchowisku „Biblia Audio”. To wielka produkcja, w której udział weźmie blisko 300 aktorów oraz 200 amatorów.
– W Lublinie rejestrujemy sceny zbiorowe do tłumów, bitew, przejścia przez morze – miejsc, gdzie potrzeba użyć większej liczby aktorów – mówi pomysłodawca projektu, aktor Krzysztof Czeczot. – Jeżeli uda nam się zebrać fundusze w ostatnim tygodniu zbiórki, to zrealizujemy Pięcioksiąg Mojżeszowy i nagrania aktorów do całego Starego Testamentu.
Pierwsza część, czyli Nowy Testament jest już gotowa.
– Słuchowisko zdobyło właśnie jedną z prestiżowych nagród – dodaje drugi z pomysłodawców Maciej Budzich. – European Excellence Awards to międzynarodowy konkurs na najciekawsze kampanie z całej Europy. Gala odbyła się w Berlinie. Największe agencje reklamowe, agencje PR-owe, a wśród nich jedyny projekt nagrodzony z Polski – „Biblia Audio” – polskojęzyczny projekt, który został nagrodzony przez europejskie gremium.
W przygotowaniu dźwiękowej wersji Starego Testamentu uczestniczy też Chór Akademicki KUL, dla którego kompozytor Michał Lorenc napisze muzykę do jednego z psalmów.
– Będzie to jeden z psalmów wykorzystany w słuchowisku – mówi Krzysztof Czeczot. – Pomyśleliśmy sobie, że skoro my robimy cyfrowy pomnik, który dotyczy 50-lecia Biblii Tysiąclecia, 1050-lecia chrztu Polski i – za chwilę – stulecia KUL-u, że może jest szansa, żeby te wydarzenia połączyć. Zwróciliśmy się z prośbą do pana Michała Lorenca, żeby dla chóru KUL-u napisał psalm. Pan Michał w rozmowie telefonicznej przyjął tę propozycję z radością i potwierdził gotowość takiej pracy.
Całość „Biblii Audio” będzie dostępna za darmo w Internecie.
TSpi
Fot. bibliaaudio.pl