Czy zabawki przyniesione przez Mikołaja są bezpieczne?

pc051965

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak podał Urząd Ochrony Klienta i Konsumenta – rynek zalewają produkty niespełniające norm i niezgodne z przepisami. Wśród tych produktów znajdują się także zabawki. Przed nocą kiedy św Mikołaj przynosi prezenty. Czy są bezpieczne?

– Są różne rodzaje zabawek i podlegają one różnym wymaganiom i badaniom. Jeżeli zabawka ma linkę, to badamy jej długość i grubość. Poza tym w huśtawkach badamy wytrzymałość statyczną. Obciążamy ją masą 200 kilogramów i sprawdzamy, czy nic nie ulega załamaniu. (…) Badamy też takie zabawki, jak hulajnogi, czyli sprawdzamy wytrzymałość dynamiczną i stabilność rączek kierownicy. Badamy prędkość przemieszczania się zabawek z akumulatorem. Analizujemy składy akustyczne zabawek, które są przeznaczone do wytwarzania dźwięków. Testujemy, czy nie są one za głośne lub za ciche – mówi dyrektor Specjalistycznego Laboratorium Badania Zabawek w Lublinie, Anna Kozak.

Zlecenie na badanie jest wystawiane przez Państwową Inspekcje Handlową.

– Ostatnio badaliśmy zabawki w drugim kwartale bieżącego roku. Sprawdzonych przez nas zostało 130 zabawek. Różnego rodzaju niesprawiedliwości stwierdziliśmy w 75 zabawkach, co stanowi 58%. Wady dotyczą zarówno konstrukcji, jak i oznakowania i różnego rodzaju informacji, które powinny być zamieszczone – mówi Naczelnik Wydziału Nadzoru Rynku i Bezpieczeństwa Produktów Krystyna Jóźwina.

Czy zabawki są niebezpieczne?

– Pod względem organoleptycznym i laboratoryjnym skontrolowaliśmy 23 zabawki. W 11 próbkach stwierdziliśmy niezgodności, to daje nam 47% – podkreśla Jóźwina.

– Sprawdzamy jakie pierwiastki i w jakich ilościach wydzielają się zabawki pod wpływem, np. soku żołądkowego. Symulujemy takie warunki, jakie panowałyby po połknięciu elementu przez dziecko – tłumaczy Kozak.

Jak wyglądają statystyki?

– Na przestrzeni ponad 10 lat istnienia laboratorium kilka zabawek trzeba było cofnąć. Ta skala jest niewielka. Jeśli chodzi o te właściwości chemiczne, o migracje pierwiastków z materiałów zabawek, to można powiedzieć, że zabawki są bezpieczne – dodaje Kozak.

Co się dzieje z zabawkami, które nie przechodzą testów?

– Najczęściej są one wycofywane z rynku i utylizowane. Importer i producent jest zobowiązany do podania informacji w dziennikach ogólnokrajowych informacji o zagrożeniach, jakie stwarzają produkty – podsumowuje Jóźwina.

JZoń

Fot. Jarosław Zoń

Exit mobile version