W Wigilię autobusy pojadą zgodnie ze specjalnymi rozkładami jazdy na ten dzień. Podobnie w Boże Narodzenie – poza kilkoma autobusami, które w ten dzień w ogóle nie wyjadą na ulice.
– To będzie m.in. linia nr 5, 35, 38, 73, 78, 78 oraz linie trolejbusowe 152 i 154 oraz 909 i 950 – mówi Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie. – Drugiego dnia świąt obowiązują rozkłady jazdy na dzień świąteczny.
To nie koniec zmian. Kolejne zostały wprowadzone na czas tzw. przerwy świątecznej.
– Do dni od wtorku do piątku, od 27 do 30 grudnia – mówi Justyna Góźdź. – Tutaj obowiązują tzw. rozkłady specjalne. Prosimy pasażerów, aby odszukiwali godziny odjazdów ze specjalnie oznaczonej rubryki.
Dla ZTM Wigilia i sylwester to specjalne rozkłady jazdy, dla Państwowej Inspekcji Pracy to normalne dni pracy.
– O ile pracodawca nie ustanowi wewnętrznych reguł regulujących tę kwestię, to żadnej szczególnej ochrony na gruncie obowiązujących przepisów tutaj nie znajdziemy – mówi Paweł Łyczkowski z Państwowej Inspekcji Pracy w Lublinie.
Mimo to, nic straconego. Kodeks pracy przewiduje inne rozwiązania, aby Wigilię uczynić dniem wolnym od pracy. Jednak i tu konieczna jest dobra wola właściciela
Całkowity zakaz pracy obowiązuje w Boże Narodzenie, św. Szczepana i Nowy Rok. Ograniczenia nie dotyczą właścicieli i osób zatrudnionych w oparciu o umowę cywilno-prawną.
– Pamiętajmy o ważnej rzeczy: ten przepis nie może być obchodzony w takiej postaci, że własnym pracownikom wręczymy na święto dodatkową umowę cywilną na wykonywanie prac. Tego rodzaju praktyka nie przejdzie i w razie wykrycia w czasie kontroli będą się sypały sankcje – mówi Paweł Łyczkowski
Wysokość mandatów waha się od 1000 do 2000 zł, a to najłagodniejsza kara. Następstwem nieprzyjęcia mandatu może być skierowanie sprawy do sądu – wtedy maksymalna kwota grzywny może sięgnąć 30 tysięcy zł.
Służba zdrowia to kolejna paląca sprawa. W Lublinie działają trzy szpitalne oddziały ratunkowe.
– To one na czas świąt przejmą obowiązki lekarzy rodzinnych – mówi rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie dr. Andrzej Ciołko. – Pacjenci trafiają w święta głównie przejedzeni, niektórzy po spożyciu alkoholu. Szpital jest przygotowany do leczenia pacjentów, ponieważ obsada dyżurowa jest taka, jak codziennie.
Dziennie SOR przy Al. Kraśnickiej w Lublinie przyjmuje 160 pacjentów. W czasie świąt chorych przybywa, a to oznacza jedno – kolejki i godziny oczekiwania na izbie przyjęć.
Warto dodać że szpitalne oddziały ratunkowe w Lublinie mają obowiązek przyjąć wszystkich pacjentów z województwa.
ZAlew
Fot. archiwum