Wydrukowane w 3 D makiety pobrygidkowskiego kościoła w Lublinie można już oglądać w świątyni. Autorem makiet w skali 1:100 jest krakowski architekt Tomasz Brajer. Przedstawiają kościół z końca XIV wieku i tak, jak wygląda obecnie.
Makiety wykonane w 3D są trwalsze. A to ważne, bo mają one zostać zlokalizowane na wieży kościelnej. – Nawet latem jest tam zimno, a w miesiącach zimowych temperatura jest praktycznie zbliżona do tej na zewnątrz. Musiałem zrezygnować z materiałów takich jak tektura, ponieważ bałem się, że nabierze ona wilgoci i makiety w stosunkowo krótkim czasie ulegną zniszczeniu.
– Kościół z końca XIV wieku był niewiele mniejszy, od tego fundowanego przez Jagiełłę. Niewiele jednak wiadomo na jego temat – mówi obecny rektor kościoła ks. Dariusz Bondyra. – Kaplica została wzniesiona 1396 r. Ufundowała przez wdowę Wojciechową. Wiemy tylko tyle, że znajdowała się poza murem miasta.
Makiety są wystawione w prezbiterium. Potem znajdą się w wieży pobrygidkowskiego kościoła w Lublinie, która została udostępniona do zwiedzania.
Zostały wykonane przy dofinansowaniu z ministerstwa kultury w ramach program Kultura Cyfrowa.
MaG
Fot. Magdalena Grydniewska