Lotniska to przyszłość regionów

lotnisko 14

Lotniska regionalne mają istotny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy miejsc, w których leżą. Do takiego wniosku doszli prezesi oraz specjaliści zrzeszeni w Polskim Związku Regionalnych Portów Lotniczych.  
Według statystyk z ich usług w ubiegłym roku skorzystało blisko 19 mln pasażerów. Ponadto eksperci twierdzą, że ich liczba z biegiem lat będzie wzrastać. – Lotnisko to przede wszystkim miejsca pracy i rozbudowa lokalnej infrastruktury – mówi Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, zarządcy Portu Lotniczego Katowice  w Pyrzowicach. – Tam, gdzie powstały porty lotnicze, pojawiły się nowe miejsca pracy i nowe możliwości. Rozwijają się nowe aktywności gospodarcze. Przyjmuje się, że każdy milion pasażerów oznacza 700-800 miejsc pracy. Wpływ lotnisk na rozwój społeczno-gospodarczy regionu jest bardzo duży.    

Na świdnickim lotnisku razem ze służbą graniczną i celną pracuje ok. 350 osób. Władze portu chwalą się też coraz większą liczbą pasażerów. W tym roku z jego usług skorzystało ok. 380 tys. ludzi.

Stąd lotnisko planuje też rozbudowę terminala. Dzięki temu powiększy on swoją powierzchnię o blisko 2 tys. m kw. Budowa ma ruszyć już w przyszłym roku.  

MaTo / opr. ToMa

Exit mobile version