Reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet zatytułowany „Wejście-Wyjście” – najciekawszym reportażem roku 2016 według uczestników plebiscytu Radia Lublin.
Serdecznie dziękujemy Państwu za przesyłanie głosów wraz z uzasadnieniami!
Jury, czyli dziennikarze z Redakcji Reportażu, pod przewodnictwem Redaktor Naczelnej Polskiego Radia Lublin – Małgorzaty Piaseckiej, postanowiło nagrodzić następujących Słuchaczy.
Grand Prix „Na własne uszy” powędrowało do Pani Urszuli z Lublina, za uzasadnienie głosu oddanego na reportaż Katarzyny Michalak „Chłopiec z klockami”.
Wybrałam reportaż Katarzyny Michalak ”Chłopiec z klockami” i uważam, że powinien zwyciężyć. Wywarł na mnie duże wrażenie, myślę, że ze względu na temat trudnego dzieciństwa i mojej wrażliwości na los dzieci.
Słuchając audycji wyobrażałam sobie tego chłopca, pobitego, samotnego, z rozrzuconymi na śniegu klockami i czułam jego ból. Trudne dzieciństwo było także moim udziałem, pozostawiło rany, ale i szczególną wrażliwość.
Zastanawiałam się często, czemu rodzice krzywdzą dzieci i doszłam do takich samych wniosków jak bohater reportażu. On zobaczył w matce, zagubioną, borykającą się z problemami, nieszczęśliwą kobietę. Tak właśnie jest, gdy dorośli nie radzą sobie z życiem, krzywdzą innych, a najczęściej swoje dzieci. Podziwiam bohatera, że przezwyciężył zły los, osiągnął wiele i nie dał odczuć matce, że ma do niej żal.
Jednak ten nieszczęśliwy chłopiec wciąż w nim jest i słychać to w jego opowieści. Przeżycia z dzieciństwa zostają w nas na zawsze i w różny sposób będą się ujawniały.
To smutna historia, ale zarazem dająca nadzieję, pozwalająca uwierzyć, że ze złych doświadczeń może wyniknąć wiele dobrego dla nas samych, naszych bliskich, a także innych potrzebujących pomocy.
Wszystkie przedstawione reportaże są ciekawe i godne polecenia, ale właśnie ten wzruszył mnie szczególnie, skłonił do refleksji i zapamiętałam go na długo.
Nagrodą dla Pani Urszuli jest ekspres do kawy.
/na zdjęciu: nagrodzona Pani Urszula w towarzystwie red. Katarzyny Michalak i Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet/
Natomiast wyróżnieni Słuchacze otrzymali albumy o sztuce wydawnictwa Arkady. Laureaci wyróżnień drugiego stopnia dostali książki i płyty z muzyką.
Jury zdecydowało o przyznaniu trzech wyróżnień specjalnych. Trafią one do:
Pani Joanny z Lublina, za uzasadnienie głosu oddanego na reportaż Katarzyny Michalak „Chłopiec z klockami”.
Pani Renaty z Niemiec za uzasadnienie głosu oddanego na reportaż Moniki Hemperek „Miłość jest, bo jest”.
Pani Sylwii z Białej Podlaskiej, za uzasadnienie głosu oddanego na reportaż Katarzyny Michalak „Chłopiec z klockami”.
Jury przyznało też siedem wyróżnień drugiego stopnia:
Pierwsze powędruje do pana Ryszarda z Białej Podlaskiej, za oddanie głosu na reportaż Mariusza Kamińskiego „Małka”.
Drugie wyróżnienie trafi do Pani Janiny z Rejowca za uzasadnienie głosu oddanego na reportaż Magdaleny Grydniewskiej „Bohater z przypisów”.
Trzecie wędruje do Pana Piotra z Lublina za głos-wierszyk na reportaż Moniki Malec „Petycja”.
Czwarte wyróżnienie otrzymuje Pan Wiesław z Kraśnika za głos oddany na reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet zatytułowany „Wejście – Wyjście”.
Piąte wyróżnienie dla Pani Małgorzaty z Jastkowa za głos na reportaż Moniki Hemperek „Miłość jest, bo jest”.
Szóste wyróżnienie trafi do rąk pana Henryka z Tarnawatki-Tartaku za głos-opowieść z punktu widzenia chomika do reportażu Moniki Malec „Petycja”.
Siódme wyróżnienie jury przyznało panu Pawłowi z Lublina za głos oddany na reportaż Katarzyny Michalak „Chłopiec z klockami”.