NFZ poprawia zasady opieki nad kobietą w ciąży i dzieckiem

002 1991

Dostęp bez kolejki do świadczeń udzielanych kobietom w ciąży oraz koordynowaną opiekę nad dzieckiem do 3. roku życia – zapewni zarządzenie, które przedstawił dziś w Łukowie p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna. Przygotowano je w związku z ustawą o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.

NFZ chce, by w przypadku zdiagnozowania wad rozwojowych lub ciężkich chorób płodu kobieta i dziecko mogli liczyć na opiekę koordynowaną w najlepszych ośrodkach zajmujących się powikłaniami. Fundusz wskazuje, że dzięki temu zarówno kobiety, jak i nowo narodzone dzieci, będą miały zapewnioną kompleksową opiekę na każdym etapie ciąży, porodu oraz połogu. 

Kobiety będą miały też możliwość uzyskiwania konsultacji specjalistycznych bez kolejek. Nowością będzie także wprowadzenie odrębnego świadczenia – dziecięcej opieki koordynowanej. Będzie ono obejmować opiekę neonatologiczną, wielospecjalistyczną opiekę pediatryczną oraz programy rehabilitacyjne dla dzieci. Taką opieką  zostaną objęte maluchy do ukończenia 3. roku życia, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu. Świadczenie to będzie przysługiwać także noworodkom urodzonym wcześniej niż w 33. tygodniu ciąży.

– Chcemy ta ustawą zagwarantować, żeby kobiety, które się dowiadują, iż są w trudnej ciąży, że ich dziecko może się urodzić niepełnosprawne, otrzymały właściwą pomoc, aby matki i ich rodziny nie zostały z tym problemem same – mówi Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Teraz to nie pacjent będzie szukał pomocy, to ona będzie dana pacjentowi – tak opisuje zmianę podejścia, wynikającą z opieki koordynowanej, dyrektor Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia, Wojciech Zawalski. – Wszystko, co jest związane z opieką nad chorym dzieckiem do 3 roku jego życia będzie koordynowane przez poradnię neonatologiczną. Dziecko otrzyma tam konsultacje specjalisty, pomoc rehabilitacyjną. Wszystko na miejscu, wszystko w jednym ośrodku. Ale, jeżeli dziecko jest poza miejscowości, w której jest zlokalizowana poradnia, opieka nad nim będzie koordynowana z podstawową opieką zdrowotną. Mama dziecka, mającego jakąś błahą chorobę, może pójść do lekarza rodzinnego, żeby nie musiała niepotrzebnie jeździć z mniejszej miejscowości do większego ośrodka.

Rząd na realizację programu ma zapewnić znaczące środki, pochodzące spoza dotychczasowej puli, przeznaczonej na opiekę zdrowotną. – Na cały program „Za życiem” jest przeznaczonych kilkaset milionów złotych –  mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Jarosław Pinkas.

– Te świadczenia będą udzielane jakby poza kolejnością, czyli koordynator – poradnia neonatologiczna – będzie sobie je organizować poza kontraktami z NFZ-em. Bo to ona będzie miała pieniądze na te świadczenia – informuje pełniący obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Andrzej Jacyna.

W łukowskim szpitalu realizowano już pilotażowy koordynowanej program opieki nad kobietą w ciąży. Jak można ocenić jego rezultaty? – Znacznie zwiększyła się liczba porodów. Mniejsza jest liczba „cesarek” w porównaniu z innymi szpitalami w Polsce. Myślę, że ta skoordynowana opieka spowoduje, że ilość cesarskich cięć jeszcze się zmniejszy. Jest też zwiększona dostępność lekarzy – mówi dyrektor placówki Władysław Kobielski.

MaT / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version