– Odprawa graniczna dla pieszych i rowerzystów na przejściu granicznym z Ukrainą w Dołhobyczowie będzie kontynuowana w przyszłym roku – poinformował w czwartek rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, ppor. Dariusz Sienicki.
Ruch pieszy przez przejście w Dołhobyczowie pilotażowo został uruchomiony 1 lipca 2015 r. i miał trwać do końca tego roku. Jeszcze w środę, 28 grudnia wydawało się, że przejście zostanie zamknięte. Jednak 29 grudnia pilotaż przedłużono do 30 czerwca przyszłego roku. – Decyzja o przedłużeniu pilotażu zapadła w Komendzie Głównej Straży Granicznej – powiedział Sienicki.
Za zastosowaniem tego rozwiązania przemawiało spore zainteresowanie podróżnych odprawami w tym miejscu. – Przez przejście w Dołhobyczowie od lipca ubiegłego roku granicę przekroczyło ponad 330 tys. pieszych i rowerzystów. W listopadzie tego roku było ich prawie 30 tys., czyli ok. tysiąca osób na dobę. Większość podróżnych, którzy korzystają z pieszego przejścia, to obywatele Ukrainy – podał Sienicki.
– Codziennie chodzi tutaj dużo osób. Ludzie przechodzą tędy granicę na zakupy albo do pracy. Potrzebujemy tego przejścia – mówi jeden z przekraczających granicę Ukraińców.
– Pilotaż pokazał, że to przejście jest nam potrzebne. Poza małym handlem, który jest podstawowym czynnikiem wpływających na ruch graniczny, przemawiają za tym kwestie turystyczne. W tym roku w gminie został wyznaczony szlak turystyczny. Również po stronie ukraińskiej jest wiele zabytków, które bardzo chętnie odwiedzali polscy rowerzyści, szczególnie w sezonie letnim – stwierdza wójt gminy Dołhobyczów, Grzegorz Drewnik.
Ruch pieszych odbywa się częściowo po pasie dojazdowym dla autobusów, a także po wydzielonych chodnikach. To między innymi bezpieczeństwo podróżnych było jednym z argumentów przemawiających za likwidacją odpraw pieszych. Tymczasowy charakter infrastruktury utrudniał zabezpieczenie granicy przed bezprawnym jej przekraczaniem, a także dezorganizował ruch na przejściu.
Dołhobyczów jest jedynym przejściem z Ukrainą w Lubelskiem, przez które można przekroczyć granicę pieszo bądź rowerem. Przejście jest w całości położone po polskiej stronie granicy i kontrole w tym miejscu przeprowadzają zarówno polskie, jak i ukraińskie służby graniczne.
Docelowym rozwiązaniem ma być wybudowanie w Dołhobyczowie pasa odpraw specjalnie dla pieszych. Wniosek o sfinansowanie opracowania programu funkcjonalno-użytkowego takiego pasa skierował do MSWiA wojewoda lubelski. – Zadanie zostanie zgłoszone, w ramach systemu planowania i monitorowania inwestycji w przejściach granicznych, do finansowania z rezerwy celowej budżetu państwa na 2017 r. – powiedziała Małgorzata Tatara z biura prasowego wojewody.
Drogowe przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynów zostało uruchomione w 2014 r. Powstało, aby odciążyć sąsiednie przejścia na Ukrainę w Hrebennem i Zosinie, z których korzysta wielu podróżnych udających się do Lwowa. Przejście położone jest w ciągu drogi wojewódzkiej nr 844 prowadzącej do Chełma i Hrubieszowa. Po stronie ukraińskiej najbliższym miastem jest Sokal, oddalony ok. 20 km od granicy.
PAP / MLac / opr. ToMa
Fot. archiwum
Czytaj też: Dołhobyczów: Zamkną piesze przejście graniczne