Razem pamięta o Andrzeju Strugu

strug

 

Dziś przypada 79. rocznica śmierci pisarza i publicysty Tadeusza Gałeckiego, który szerzej był znany jako Andrzej Strug. Urodził się w 1871 r. służył w legionach Piłsudskiego i był działaczem ruchu socjalistycznego. Dla idei niepodległej Polski i sprawiedliwości społecznej porzucił swój rodzinny dom. 
Dziś przed tablicą upamiętniającą Andrzeja Struga kwiaty złożyli przedstawiciele partii Razem. 

– Człowiek ten łączył w sobie zarówno idee lewicowe, jak i postawę niepodległościową – mówi Mateusz Roczon z partii Razem. – Uważamy, ze to postać, którą warto przypominać również dzisiaj. Powinna ona być upamiętniona jako wielki lublinianin, bojownik o niepodległość, wyjątkowo płodny pisarz. Do samego końca uważał, iż jego ideały nie zostały w pełni urzeczywistnione. Władysław Broniewski w swoim epitafium po śmierci Struga powiedział, że był to człowiek, który nie zadowalał się niepełnym zwycięstwem.

W 1925 roku Tadeusz Gałecki  został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Trzy lata później za całokształt swojej twórczości dostał nagrodę literacką im. Elizy Orzeszkowej.     
Pisarz zmarł 1937 roku w Warszawie. W Lublinie w dzielnicy Konstantynów zachował się zabytkowy dworek rodziny Gałeckich. 

MaTo

Fot. wikipedia.org

Exit mobile version