Renata Trzaskowska- Misztal: Zdrowie jest wartością

002 2003

1 grudnia przypada Światowy Dzień Walki z AIDS. Jego celem jest edukacja i propagowanie wysiłków na rzecz zwalczania tej choroby, znanej od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Zaproszenie do rozmowy na ten temat przyjęła Renata Trzaskowska-Misztal (na zdjęciu) z Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. Z gościem rozmawiał Wojciech Brakowiecki.

– Należy prowadzić działania profilaktyczne i uczulać szczególnie ludzi młodych na to, by decydowali się na badania w kierunku HIV – podkreślała na antenie Polskiego Radia Lublin Renata Trzaskowska-Misztal. – Drogi zakażenia wirusem to kontakty seksualne, kontakty poprzez krew oraz zakażenie z matki na dziecko – wyjaśniała. – AIDS to nie wyrok. Dziś mamy wieloletnie doświadczenie z diagnozowaniem oraz leczeniem – zapewniła.

– Wszystkie informacje m.in. na temat profilaktyki, lokalizacji punktów informacyjnych można znaleźć na stronie internetowej www.aids.gov.pl. W Lublinie taki punkt konsultacyjno-diagnostyczny mieści się przy ul. Spokojnej 3 (czynny we wtorki i czwartki od godziny 16.00 do 18.30). Tu też prowadzone jest poradnictwo „przed testem” i „po teście”. Osoba, która otrzymuje wynik (pozytywny lub negatywny), jest objęta opieką i nie pozostaje sama – tłumaczyła Trzaskowska-Misztal.

– Statystyka pokazuje, że najwięcej osób zakażonych to przedział wiekowy 20-30 i 30-40 lat. To czas różnorodnej aktywności życiowej i nieświadomość zakażenia jest bardzo dużym niebezpieczeństwem. Tym bardziej, że problem dotyczy szeregu różnych innych chorób przenoszonych tymi samymi drogami co AIDS. Kiedy pojawia się jakakolwiek wątpliwość – wykonanie badania to „malutka” inwestycja w naszą przyszłość. Wymaga to oczywiście pewnej odwagi, ale warto się nią wykazać, bo dziś zdrowie jest wartością – podsumował gość.

AIDS to zespół nabytego braku odporności, wywołany wirusem HIV. Obecnie na świecie żyje blisko 37 milionów osób zarażonych wirusem. Symbolem święta jest czerwona wstążka.

Od początku epidemii zaraziło się blisko 80 milionów ludzi, a niemal 40 milionów zmarło w wyniku choroby. Co roku diagnozuje się około 2,5 miliona nowych zakażeń. Obecnie dostęp do terapii antyretrowirusowej ma blisko 17 milionów osób. Dzięki niej, długość życia osób zarażonych wirusem HIV wzrosła z 36 w 2000 roku do 55 lat.

Przewiduje się, że epidemia AIDS może zostać powstrzymana do 2030 roku, właśnie dzięki terapii antyretrowirusowej, która zapobiega procesowi namnażania się wirusa w organizmie. Wraz ze wzrostem liczby osób mających do niej dostęp, spada liczba nowych zakażeń.

Od 2004 roku liczba zgonów związanych z AIDS zmalała o ponad 40 procent. Największym sukcesem okazał się spadek zakażeń wśród dzieci. W ciągu 14 lat liczba zachorowań u najmłodszych zmniejszyła się o 58 procent.

W Polsce jest blisko 21 tysięcy osób, u których wykryto zakażenie HIV (dane z sierpnia 2016 roku). Od początku epidemii odnotowano ponad 3400 zachorowań na AIDS, z powodu choroby zmarło 1348 osób.

Eksperci podkreślają, że największym problemem jest niska wykrywalność, a więc zbyt mała liczba osób, które poddają się testom na obecność wirusa HIV. Tymczasem nie jest to wyrok, pod warunkiem, że chory odpowiednio wcześnie dowie się o zakażeniu i będzie przyjmował leki. Według szacunków epidemiologów, od 50u do 70u procent osób żyjących z HIV nie jest tego świadomych.

WB / IAR / opr. MatA

Fot. PaW

Exit mobile version