Nagrody przyznawane są na podstawie wskazań krytyków w dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna i nowej od tej edycji – kultura cyfrowa. Wyróżniają one utalentowanych, młodych twórców, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy, będąc najlepszymi ambasadorami Polski w świecie.
Oto nominacje:
Kategoria film:
Bartosz M. Kowalski – nominowany za pokazywany na festiwalu w San Sebastian i nagrodzony w Gdyni debiut fabularny „Plac zabaw”.
– To znakomita diagnoza kondycji współczesnych społeczeństw, gdzie agresja wisi w powietrzu; po prostu jest, odkłada się w ludziach od najmłodszych lat – mówi członek jury Barbara Hollender „Rzeczpospolita”.
Jan. P. Matuszyński – nominowany za wyróżniony w Locarno i obsypany laurami w Gdyni film „Ostatnia rodzina”.
Zdaniem Jakuba Majmurka („Krytyka Polityczna”) „to również traktat o czasie, śmierci, latach 90., niebezpieczeństwach zbytniego uwiedzenia popkulturą i prehistorii narcystycznego porządku widzialności, w jakim obecnie żyjemy”.
Tomasz Wasilewski – nominowany za film „Zjednoczone stany miłości”.
– Żeby naprawdę docenić rangę tego, co w przeciągu zaledwie kilku lat udało się osiągnąć Wasilewskiemu, wystarczy wybrać się na jakikolwiek duży międzynarodowy festiwal – argumentuje członek jury Łukasz Maciejewski „Dziennik Gazeta Prawna, Łódzka Szkoła Filmowa”.
Kategoria muzyka popularna:
Taco Hemingway i Rumak – raper i autor tekstów oraz jego producent muzyczny, czyli Filip Szcześniak i Maciej Ruszecki.
Znają się z czasów liceum. Objawieniem okazują się teksty Szcześniaka. Nie ma w nich kompleksów wobec hip-hopu amerykańskiego, nie ma też sztucznej pozy w rodzaju nieznośnego silenia się na „rap gangsterski”.
Jak zauważa Rafał Księżyk „Playboy”: „Ceniony za socjologiczne obserwacje wczesnych nagrań, zaskoczył płytą „Marmur”, którą po swojemu odświeżył formułę concept albumu”. Odświeżyli – dodajmy. Taco wraz z Rumakiem.
Raphael Rogiński – kluczowa postać sceny nowej muzyki żydowskiej
Jest kluczową postacią sceny nowej muzyki żydowskiej. Do tej tradycji odnosił się wielokrotnie: jako założyciel tria Shofar (z Maciejem Morettim i Mikołajem Trzaską) oraz lider formacji Cukunft i Alte Zachen. Z tegorocznym paszportowym konkurentem Wacławem Zimplem nagrywał współczesne wariacje na temat muzyki Żydów z Jemenu. Nominowany za dwa albumy wydane w ciągu roku w różnej stylistyce. Bluesową płytę „Woman Blue” grupy Shy Albatross oraz album „Zaświeć Niesiącku and other Kurpian Songs” – duetu Żywizna.
Jak zauważył Jacek Skolimowski „Newsweek” – „Takiego artystę trudno sklasyfikować i przewidzieć jego kolejny krok”.
Wcaław Zimpel – klasycznie wykształcony w Akademii Muzycznej w Poznaniu – klarnecista który mógłby robić za żywą ilustrację tezy o płynności granic w muzyce.
Jedną z jego pierwszych płyt był duet z Timem Daisym. Ich album „Four Walls” (2008 r.) został płytą roku w plebiscycie jazzowego serwisu Diapazon. W Polsce znalazł oparcie w składzie klarnetowego kwartetu Ircha, sformowanego przez Mikołaja Trzaskę. W tym roku nominowany za solowy album „Lines”.
– Słuchając muzyki tego znakomitego klarnecisty – czy to w wersji solowej, jak na albumie „Lines”, czy w powołanym niedawno do życia trio LAM – łatwo zatracić się w transie, inspirowanym amerykańskim minimalizmem, ale doprawionym subtelną słowiańską melancholią – uzasadniał swój wybór Jarek Szubrycht „Gazeta Magnetofonowa”, Red Bull Muzyka.
Warto też zauważyć, że w kategorii literatura nominację otrzymała Natalia Fiedorczuk, dotąd kojarzona ze sceną muzyczną. To wokalistka, instrumentalistka i autorka piosenek, znana z zespołu Happy Pills czy własnego projektu Nathalie and The Loners. Nominację do Paszportu otrzymała za literacki debiut „Jak pokochać centra handlowe”.
Pełną listę nominacji można znaleźć pod tym adresem.
Laureatów wybranych przez Kapitułę poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 10 stycznia 2017 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie i będzie transmitowana w telewizji TVN. Relacji z Gali będzie też można posłuchać w radiu TOK FM.
(megafon.pl / Taco Hemingway fot. Jonasz Tołopiło)