„Trzeba spojrzeć na drugiego człowieka oczami miłości”

wolontariat 1

W niedzielę w Chatce Żaka odbyła się uroczysta Gala Wolontariatu, a dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Podczas lubelskiej gali tytuł „Wolontariusza Roku 2016” trafił do Janowa Lubelskiego – wyróżnione zostało Centrum Wolontariatu działające przy janowskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Z laureatkami niedzielnej gali wolontariatu – dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Janowie Lubelskim Magdaleną Kolasa, koordynatorem Centrum Wolontariatu Natalią Kiszką oraz wolontariuszką Beatą Kołtyś rozmawiał Wojciech Brakowiecki.

– Janów nie jest białą plamą na mapie wolontariatu – zaznaczyła Magdalena Kolasa. – Na szczęście na naszym terenie jest bardzo dużo osób, które mają otwarte serca i chętnie wychodzą naprzeciw potrzebującym. Można to też potwierdzić tym, że świętujemy dziesiątą rocznicę rozpoczęcia tego, że na naszej ziemi zagościł wolontariat.

Natalia Kiszka stwierdziła, że wolontariat rozszerzył katalog usług, jakie Centrum świadczy dla swoich podopiecznych: – Oprócz podstawowych, statutowych zadań, wolontariat jest jedną z uzupełniających form pomocy.

– Wolontariusze bardzo ochotnie pomagają ludziom potrzebującym w różnych instytucjach, na przykład w Domu Pomocy Społecznej, czy w placówce Promyk – dodała Beata Kołtyś. – Nie jest trudno znaleźć ludzi, chętnych do niesienia pomocy.

– Życie codzienne jest trudne i czasy też są takie, że zaufania do drugiego człowieka trochę nam brakuje – mówiła Magdalena Kolasa. – Wolontariusze są tymi iskierkami dobra, które trafia do najbardziej potrzebujących, do najciemniejszych miejsc, gdzie ta pomoc jest bardzo potrzebna.

Od dziesięciu lat we współpracy ze szkolnymi kołami organizowana jest uroczysta gala wolontariatu, podczas której wręczane są statuetki, drobne upominki i podziękowania dla tych wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas dla drugiego człowieka.

– Przygotowaliśmy ponad 115 wyróżnień i podziękowań dla wolontariuszy, którzy skupieni są zarówno w szkolnych kołach i klubach wolontariatu, jak i w organizacjach pozarządowych oraz wolontariuszy, którzy działają na rzecz Ośrodka Pomocy Społecznej – mówi Natalia Kiszka.

Jak mówi Magdalena Kolasa, nie ma problemu z pozyskiwaniem wolontariuszy chętnych do pracy. Angażują się instytucje, szkoły i osoby prywatne: – Każde koło to kilkudziesięciu uczniów. W stowarzyszeniach są to również osoby starsze. Włączone są również najmłodsze dzieci w wieku przedszkolnym. Tak naprawdę wolontariusz nie ma określonego wieku – wszyscy mogą nimi być. Wystarczy mieć otwarte, dobre serce.

– Czasami własne życie mobilizuje człowieka, żeby pomagać innym – dodała Beata Kołtyś.

Natalia Kiszka od ośmiu lat jest wolontariuszką w ogólnopolskim projekcie Szlachetna paczka: – Poprzez swój udział chciałam pokazać moim koleżankom z pracy, że oprócz przydzielonych służbowo zadań można zrobić też coś od siebie – nawet posiedzieć wieczorem, żeby dokonać opisu danej rodziny, aby darczyńca włączył się w ten projekt.

– Mam 9-letnią córkę i tydzień temu braliśmy udział w akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę – mówi Magdalena Kolasa. – Staram się zaszczepiać w młodym pokoleniu swoją postawą to, że czasem trzeba na drugiego człowieka spojrzeć oczami miłości.

WB (opr. DySzcz)

Fot. archiwum

ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI WOLONTARIATU

Czytaj również:

Znamy Wolontariusza Roku 2016

Exit mobile version