Pałac Anny Jabłonowskiej w Kocku ma szansę na nowe odkrycie przez turystów. Przez lata był budynkiem mieszkalnym i siedzibą szkoły, obecnie mieści się w nim dom pomocy społecznej. Stowarzyszenie Historyczne 8 Pułku Piechoty Legionów chce w części budynku uruchomić muzeum historyczne, poświęcone głównie wojennym losom Kocka i okolic, ale też szlacheckiej Lubelszczyźnie.
– Będzie można zobaczyć tutaj wszystko, co wiąże się z lubelską magnaterią od XVII wieku począwszy, a także pamiątki z walk pod Kockiem z 1915, 1920 i 1930 roku – mówi kustosz muzeum Kamil Zydlewski. – Będziemy się utrzymywali z biletów i pieniędzy, przekazanych przez zwiedzających. Szukamy też środków unijnych i ministerialnych, które pomogą nam utrzymać to muzeum.
– Stowarzyszeniu wynajmujemy pięć pomieszczeń, które wyjątkowo nadają się do tego typu działalności. Z tym obiektem związanych jest bardzo wiele postaci historycznych, m.in. Tadeusz Kościuszko, konfederacji barscy czy też Franciszek Kleeberg, który na terenie zespołu parkowo-pałacowego w Kocku podpisał w październiku 1939 r. akt kapitulacji – mówi Marta Jakubowska-Dados, Dom Pomocy Społecznej im. Macieja Rataja, mieszczącego się w pałacu.
Grudzień to czas przenoszenia zbiorów i adaptacji ekspozycji muzealnych. Pierwsi turyści będą zwiedzać nowe muzeum w Pałacu Anny Jabłonowskiej od 15 stycznia przyszłego roku.
Jak zapewnia Kamil Zydlewski, chętni do zwiedzania już czekają na ten dzień.
JPie
Fot. Jackowy/wikipedia.org