Środa i czwartek upłynęły pod znakiem inauguracji bardzo ważnych dla Lubelskiego inwestycji.
14 grudnia podpisano umowę na największy projekt kolejowy w ramach Programu Polska Wschodnia. Chodzi o inwestycję związaną z pracami na liniach kolejowych nr 68 oraz 565 na odcinku Lublin – Stalowa Wola Rozwadów wraz z elektryfikacją. Dzięki modernizacji pociągi będą mogły po niej jeździć dużo szybciej. Będzie to droga istotna również w ruchu towarowym, gdyż umożliwi transport między kopalnią Bogdanką a elektrownią Połaniec. 15 grudnia ogłoszono natomiast, że w Lublinie powstanie Ponadregionalne Centrum Symulacji Medycznych i Robotyzacji. Będzie się mieścić w planowanej II Klinice Chirurgii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1. Dzięki temu lubelscy lekarze będą mieli do dyspozycji niezwykle nowoczesnego robota chirurgicznego da Vinci.
– Modernizacja linii odcinku Lublin – Stalowa Wola Rozwadów to pierwsza taka inwestycja kolejowa w Programie Polska Wschodnia. I co bardzo ważne dla naszego ministerstwa ruszyła ona wcześniej, niż było to planowane, bowiem jej uruchomienie było wstępnie przewidywane dopiero na 2017 r. To nas bardzo cieszy – stwierdził na antenie Radia Lublin wiceminister rozwoju, Jerzy Kwieciński (na zdj.). – Z punktu widzenia rozwojowego takie przedsięwzięcia są dla nas ważne, nie tylko dlatego że łączą ze sobą gospodarczo regiony Polski Wschodniej, ale także ponieważ łączą obszary wschodniej flanki Unii Europejskiej. Zauważmy, że Unia do tej pory bardzo silnie wspierała wszelkie inwestycje, które szły do jej „jądra”. Stąd dotąd mocno promowane były połączenia wschód-zachód. Natomiast Polsce bardzo zależy, żeby istniały połączenia na osi północ-południe. Bo regiony położone przy wschodniej granicy Unii są biedniejsze, a bez sprawnej infrastruktury nie będą się rozwijać. Kiedy mówimy o ważnej trasie drogowej – Via Carpatii – która będzie łączyła kraje bałtyckie, wschodnie rejony Polski, Słowację, Węgry, Rumunię, aż do Turcji, a nawet Iranu, widać, że jej znaczenie jest bardzo duże. Musimy jednak również budować w tym samym kierunku sprawne, efektywne połączenia kolejowe.
Wiceminister niezwykle pozytywnie ocenił także zapowiedź powstania w stolicy naszego regionu Ponadregionalnego Centrum Symulacji Medycznych i Robotyzacji. – Cieszę się, że w ośrodku lubelskim, który jest znany w całym kraju ze swego poziomu, powstają takie pomysły. Bowiem to przedsięwzięcie będzie miało znaczenie ponadregionalne. Pracujemy, żeby ten projekt przygotować. Uważam, że mamy szansę zrealizowania tego przedsięwzięcia. Na pewno nie będzie to proste, bo gdyby było, to dzisiaj byśmy ogłosili, że zostanie wmurowany kamień węgielny pod Ponadregionalne Centrum Symulacji Medycznych i Robotyzacji. Musimy przygotować koncepcję i pewne procedury, znaleźć finansowanie. Ale jestem dobrej myśli.
Jerzy Kwieciński zapowiedział również, że kolejne przedsięwzięcia realizowane w ramach rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju nie ominą województwa lubelskiego. – Będziemy szukali inwestycji, które są silnie prorozwojowe, innowacyjne, budują wartość dodaną. Tak, żeby to najlepiej przekładało się życie mieszkańców naszego kraju.
ToNie/opr. ToMa
Fot. ToMa