Zakłady gospodarki odpadami na Lubelszczyźnie mogą ubiegać się o pieniądze na modernizację technologii. Do podziału jest ponad 34 miliony euro. Radni sejmiku województwa lubelskiego zatwierdzili „Plan gospodarki odpadami na 2022 rok”.
Dzięki modernizacjom zakłady będą kłaść większy nacisk na segregacje i recykling śmieci. Oznacza to też lepsze oczyszczanie odpadów i wydajniejsze kompostowanie części
– To możliwość wielkich zmian dla zakładów w naszym regionie. Dzięki temu mogą zostać one dostosowane do wymogów regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych – mówi marszałek województwa lubelskiego, Sławomir Sosnowski.
– To dla nas wielka szansa. Dużo zrobiliśmy w zakresie zagospodarowania odpadów, natomiast dzisiaj musimy te parametry jeszcze bardziej podnosić, jeżeli chodzi m.in. o recykling. Dlatego musimy dostosować te zakłady – dodaje marszałek. – Niektóre przedsiębiorstwa gospodarujące odpadami już się modernizują z własnych pieniędzy, a część będzie to robiła teraz ze środków pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dlatego chcemy certyfikować to zostało zrobione przed tym projektem, jak również umożliwić pozostałym wykonanie brakujących elementów ze środków europejskich.
– Wreszcie musi nastąpić jakiś porządek w zagospodarowaniu odpadów – potwierdza duże znaczenie uchwały radny Polskiego Stronnictwa Lubelskiego, Henryk Dudziak.
Zastrzeżenia formalne do obrad sejmiku miał przewodniczący sejmikowego klubu Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Pruszkowski. Jego zdaniem radni nie mieli wystarczająco dużo czasu, aby zapoznać się z materiałami na temat uchwalonego dziś planu. – Poza tym razem z programem zagospodarowania odpadów powinna zostać przyjęta uchwała wykonawcza. Do tej pory radni jej projektu nie dostali – mówi Andrzej Pruszkowski.
Kontrowersje budzą też prace Rady Pożytku Publicznego, której członkowie konsultowali program. – Gospodarowanie odpadami to materia wielce skomplikowana. To program, trudny, wielostronicowy, skomplikowany, wymagający sięgnięcia po wiedzę ekspercką. A członkowie tej rady dostali materiał dopiero w dniu posiedzenia, które odbyło się w przeddzień sesji. W ten sposób poważnych konsultacji społecznych się nie przeprowadza. To wszystko tworzy trochę nieprzyjemny klimat wobec tego programu – uważa radny Pruszkowski..
Uchwałę dotyczącą planu gospodarki odpadami przegłosowano 20 głosami radnych sejmiku województwa lubelskiego.
Łącznie zakładów gospodarki odpadami, zaangażowanych w projekt dostosowania ich do wymogów regionalnych instalacji przetrwania instalacji komunalnych, jest 7. Adamki koło Radzynia, Puławy i Biłgoraj – to tylko niektóre z miejscowości, gdzie znajdują się te placówki.
MaTo/opr. ToMa
Fot. archiwum