22.01.2017 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

bitwa 4

Profesor Maria Pomianowska była gościem Grażyny Lutosławskiej w Teatrze Starym w Lublinie. Skrzyżowanie Kultur to nie tylko nazwa festiwalu, którym kieruje. Na skrzyżowaniu kultur najłatwiej zastać prof. Pomianowską, multiinstrumentalistkę, kompozytorkę, wokalistkę i pedagoga. Jak brzmi zrekonstruowana przez nią staropolska suka biłgorajska, na której zagrała na dworze cesarza Japonii? Co łączy polską muzykę ludową z tą z Pakistanu, Senegalu czy Korei?

W poniedziałek, 23 stycznia minie dziesiąta rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego.  W 2013 roku ukazała się książka pt. „To nie jest zawód dla cyników”, w której znalazły się niepublikowane nigdy w całości w Polsce wykłady i rozmowy Ryszarda Kapuścińskiego, wydane dotąd tylko po włosku i hiszpańsku. Z tej okazji w Teatrze Starym w Lublinie na zaproszenie kwartalnika „Akcent” spotkali się: Alicja Kapuścińska, córka pisarza Rene Maisner, Mirosław Ikonowicz, Marek Miller i Bogusław Wróblewski. Przypomnimy fragment tego wieczoru.

Zmarł  Marian Janusz Kawałko, poeta, publicysta, tłumacz R.M. Rilkego, znawca ziół (autor albumu o ich wykorzystaniu w kuchni polskiej), historyk, regionalista. Przywołamy fragment rozmowy odbytej w Siennicy Różanej przy okazji wydarzenia, w którym aktywnie uczestniczył, zatytułowanego „Rej w Siennicy”.

Joanna Pawłat jest inżynierem związanym z Politechniką Lubelską (m.in. współautorką generatora plazmy nagrodzonego srebrnym medalem na ubiegłorocznych międzynarodowych targach wynalazków w Genewie). Od lat z sukcesami zajmuje się twórczością literacką i plastyczną. W czasie swego wieloletniego pobytu w Japonii popularyzowała kulturę polską podczas odczytów i seminariów w japońskich szkołach i ośrodkach kultury. W Japonii odbyły się też jej pierwsze wystawy malarstwa na szkle. Joanna Pawłat jest też poetką, która zarówno w formie (haiku, tanka) jak i treści, inspiruje się kulturą kraju kwitnącej wiśni. Poetka będzie 20 stycznia gościem Lubelskiego Instytutu Designu, organizatora spotkania wokół książki „Pochwa cienia” Jun’ichiro Tanizakiego. Wieczór odbędzie się w Centrum Spotkania Kultur, w którym czynna jest wystawa „Doświadczyć Japonii” z kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. „Pochwała cienia” to słynny esej z 1933 roku poświęcony japońskiej estetyce. Nie tylko o japońskiej estetyce porozmawiamy z Joanną Pawłat w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

Prace Stasysa Eidrigeviciusa znajdą się w kalendarzu wydanym przez Galerię Sztuki „Wirydarz”. Żaden z egzemplarzy tego wydawnictwa nie trafił do sprzedaży, ale jeden będziemy mieć w prezencie dla słuchaczy „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Przyniesie go do studia Piotr Zieliński, który  prowadzi tę galerię.

Ukłonimy się też poecie – w niedzielę przypada 140. rocznica urodzin Bolesława Leśmiana.

Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Na zdjęciu od lewej: Maria Pomianowska i Grażyna Lutosławska, fot. Piotr Sendecki

Exit mobile version