Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczęli prace na cmentarzu na ulicy Unickiej w Lublinie. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że są to wcześniej zapowiadane ekshumacje osób zamordowanych w latach 40′ i 50′ ubiegłego wieku na Zamku Lubelskim.
CZYTAJ: IPN szuka szczątków ofiar bezpieki
W ubiegłym tygodniu mer Lwowa Andrij Sadowy wskazał na możliwość wysyłania śmieci do Polski. Miasto zmaga się bowiem z brakiem miejsca na wysypiskach. Na liście burmistrza, jako odbiorca ukraińskich śmieci, znalazł się Lublin.
CZYTAJ: Pomysł z innej planety. Lwowskie śmieci w Lublinie?
Od stycznia osoby fizyczne mogą wycinać drzewa bez zezwolenia miejskich urzędników. Wszystko dzięki zmianom wprowadzonych w przepisach ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach. Jak przyznają urzędnicy, nowelizacja ustawa to prawdziwa rewolucja.
CZYTAJ: Bez zgody urzędników ściąć drzewo? Teraz można
Powstał Roztoczański Oddział Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Dziś organizacja oficjalnie zainaugurowała swoją działalność. Lekarze onkolodzy zrzeszyli się m.in. po to, by podnosić swoje umiejętności i edukować społeczeństwo.
CZYTAJ: Leczenie raka skuteczniejsze dzięki współpracy różnych środowisk
Nauczyciele i rodzice uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Kazimierzu Dolnym z siedzibą w Dąbrówce nie zgadzają się na propozycje zmian w gminnej oświacie. W związku z reformą edukacji burmistrz rekomenduje radzie gminy pozostawienie w szkołach w Dąbrówce i Rzeczycy uczniów pierwszych trzech klas podstawówki. Dzieci z klas 4-8 miałyby uczyć się w Kazimierzu Dolnym. Na takie rozwiązanie nie ma zgody rodziców, bo ich zdaniem oznaczałoby to w ciągu kilku następnych lat likwidację mniejszych szkół.
CZYTAJ: Rodzice kontra gmina. Co dalej ze szkołą w Dąbrówce?
Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy, której ogniska wykryto na terenie kraju? Akcję informacyjną skierowaną do hodowców drobiu prowadzą służby weterynaryjne.
CZYTAJ: Jak ustrzec hodowlę przed ptasią grypą?
Zaś w Debacie Radia Lublin Tomasz Nieśpiał rozmawiał z p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Janem Józefem Kasprzykiem.
CZYTAJ: Jan Józef Kasprzyk: Ustawa dezubekizacyjna pokazuje, że sprawiedliwość dziejowa istnieje
Program prowadziła Dorota Choma.
Fot. archiwum