Dziś Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

pm majdanek10 4

Kilkanaście osób uczestniczyło w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Lublinie.

Pod Pomnikiem-Bramą na lubelskim Majdanku znicz zapalił Zdzisław Badio, który jako 17-letni chłopak we wrześniu 1942 roku trafił do obozu..

– Wpisano mnie do kartoteki, ogolono na łyso. Dostaliśmy pasiaki i skierowano mnie na pole pierwsze do baraku numer 14. Już nie miałem nazwiska, tylko otrzymałem numer 16291 – wspomina Badio.

W sobotę będzie można za darmo zwiedzać z przewodnikiem Muzeum na Majdanku.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Za drutami przebywało wówczas ponad 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów, w tym wiele dzieci. Żołnierzy sowieckich witali jako wyzwolicieli.

Niemcy rozpoczęli przygotowania do likwidacji Auschwitz w sierpniu 1944 r. Sukcesywnie ewakuowali więźniów w głąb Rzeszy. Do połowy stycznia 1945 r. wyekspediowali ok. 65 tys. osób, w tym niemal wszystkich Polaków, Rosjan i Czechów. Mimo zbliżania się oddziałów sowieckich Niemcy kontynuowali uśmiercanie Żydów. Komory gazowej po raz ostatni użyli 28 listopada 1944 r.

Pod koniec 1944 r. rozebrano kilkadziesiąt baraków w Birkenau. Niemcy palili dokumenty i zacierali świadectwa zbrodni: zasypywali doły z ludzkimi prochami, rozebrali do fundamentów krematorium IV i przygotowali do wysadzenia pozostałe trzy. Zniszczyli je tuż przed opuszczeniem obozu.

17 stycznia 1945 r. odbył się w KL Auschwitz ostatni apel. Według zachowanego raportu więźniarskiego ruchu oporu, stanęło do niego łącznie 67 012 więźniarek i więźniów, w tym w obozie Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau 31 894, a w podobozach 35 118 osób.

Ostateczną likwidację obozu Niemcy zaczęli, gdy ruszyła ofensywa sowiecka. Rozpoczęli ewakuację więźniów w „marszach śmierci”. Z obozu macierzystego Auschwitz I oraz podobozów wyprowadzili 58 tys. osób.

PaSe / PAP

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version