Fiasko Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

569357

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego zakończył się fiaskiem. Wyznaczonych celów i wytyczonych zadań nie zrealizowała ani administracja rządowa, ani samorządowa – oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Zdaniem NIK-u nie udało się ograniczyć występowania zagrożeń dla zdrowia psychicznego ani polepszyć jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskich. Świadczenia dla chorych także nie były bardziej dostępne. Kontrola dotyczy lat 2011-2015.

Sytuacja badana była również w województwie lubelskim. Samorząd Województwa – zdaniem NIK – w sprawozdaniach do Ministerstwa Zdrowia  informował o realizacji programu, który nie został opracowany oraz programów nieodnoszących się bezpośrednio do osób z zaburzeniami psychicznymi. W sprawozdaniach zawyżano też wydatki.

Samorząd województwa na razie nie chce komentować raportu NIK. Trwa analiza zawartych w nim wniosków – poinformowała rzecznik marszałka województwa Beata Górka.

NIK w swoim raporcie wymienia też Radzyń Podlaski. Tamtejsze starostwo przekazywało w sprawozdaniach informacje o wykonywaniu zadań, których nie realizowano. Chodzi o utworzenie ośrodka pomocy kryzysowej czy podejmowanie działań na rzecz zintegrowania placówek psychiatrycznej opieki zdrowotnej.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego przewidywał m.in. działania mające ograniczyć problem samobójstw. W okresie realizacji nastąpił jednak wzrost liczby zamachów samobójczych zakończonych zgonem  – z prawie 4 tysięcy w 2011 r. do ponad 6 tysięcy w 2014 r.

TSpi

Fot. pixabay.com

Exit mobile version