Kaplica Radziwiłłowska w remoncie

001 3607

W kościele pw. św. Anny w Białej Podlaskiej trwa renowacja kaplicy Radziwiłłowskiej. Prace potrwają pół roku – mówi proboszcz ks. Waldemar Izdebski. – Remont okazał się konieczny, bo ostatni został przeprowadzony  ponad 10 lat temu. Aktualny będzie polegał na przywracaniu stiuków, czyli tzw. fałszywego marmuru. Chcemy odtworzyć dawne piękno na kolejne setki lat, żeby było trwałe – przyznaje.

– Odtwarzamy stiuki w sposób, którego nie nikt dotąd nie opracował. Nasza autorska metoda oparta jest na naturalnych materiałach – tłumaczy konserwator Adam.

Stiuk to materiał zdobniczy w postaci tynku szlachetnego, mieszanina gipsu, wapienia i drobnego piasku lub pyłu marmurowego, łatwa do formowania, szybko twardniejąca. Często barwiona na różne kolory, nakładana na podłoże (ściany i elementy architektoniczne), gładzona i polerowana po wyschnięciu. Używana najczęściej we wnętrzach budowli.

Gotowy stiuk często imitował marmur. Stosowany do wykonywania tynków, rzeźb pełnoplastycznych, płaskorzeźbionej dekoracji ściennej (sztukateria). Znany był w okresie starożytności (starożytny Rzym), wczesnego chrześcijaństwa, sztuce mauretańskiej, rozpowszechniony w czasach renesansu i baroku. Stanowił także podstawowy materiał w ornamentyce i architekturze Majów.

– Kościół św. Anny jest najstarszym w mieście – podkreśla Szczepan Kalinowski, regionalista z Białej Podlaskiej.

– Kaplica jest wyjątkowa. Ma w swojej kopule malowidła poświęcone Michałowi Krzysztofowi Radziwiłłowi, który przeszedł na katolicyzm i stał się wielkim miłośnikiem religii katolickiej, fundując kościoły – mówi Jan Maraśkiewicz, kierownik bialskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Kaplica Radziwiłłowska powstała w 1670 roku.

MaT

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version