Krajowy ranking szkół. Które liceum i technikum najlepsze?

school 926213 960 720

I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie 16 miejsc niżej, z kolei Technikum Elektroniczne w  Zespole Szkół Elektronicznych przy ul. Wojciechowskiej awansowało do najlepszej piątki. Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” opublikowała ranking najlepszych w kraju liceów i techników.

I LO w Lublinie zajęło 41. miejsce. Na 50. pozycji jest III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie, a tuż za nim I Społeczne LO im. Unii Europejskiej w Zamościu.

Wicedyrektor lubelskiego Staszica Monika Łakuta nie przejmuje się spadkiem szkoły o 16 miejsc. – Takie rzeczy się zdarzają – mówi. – Niemniej jednak nadal jesteśmy najlepszą szkołą na Lubelszczyźnie. Uważamy, to za nasz sukces. Wiemy nad czym mamy pracować. Chcielibyśmy poprawić przede wszystkim wyniki maturalne i nasze osiągnięcia olimpijskie. Marzymy o tym, aby być w najlepszej dziesiątce szkół w Polsce. Zobaczymy, może za jakiś czas nam się to uda.

Staszic spadł o szesnaście pozycji, ale inna renomowana lubelska szkoła – II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego – aż o dziewięćdziesiąt. – W tym roku twórcy rankingu bardziej dowartościowali maturę z przedmiotów dodatkowych, w związku z tym słabiej doceniono egzamin zdawany z przedmiotów obowiązkowych – tłumaczy dużo gorszą pozycję „Zamoya” Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty.
Z dziewiątej na piątą pozycję awansowało Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina. Z kolei Technikum Zawodowe w Zespole Szkół nr 2 im. Sanguszki w Lubartowie spadło o 17 miejsc, zajmując w rankingu 32. lokatę.

Dyrektor Technikum Elektronicznego im. Obrońców Lublina 1939 roku przy ulicy Wojciechowskiej w Lublinie, Elżbieta Hanc przypomina, że bywały i lepsze miejsca, ale zawsze szkoła plasowała się w pierwszej dziesiątce. – Dwa razy mieliśmy pierwsze miejsce, byliśmy na trzecim i na czwartym. Jak to się robi? Bardzo prosto. Spokojną, normalną, codzienną pracą, motywacją uczniów i nauczycieli. Cel jest jeden – żeby młodzież opuściła naszą szkołę jak najbardziej kompetentna i przygotowana do dorosłego życia. I chodzi tu nie tylko o samą wiedzę ogólnokształcącą czy teoretyczną z przedmiotów zawodowych, ale także o tę praktyczną, która pozwala znaleźć miejsce na rynku pracy. To kwestia wszechstronnego rozwoju ucznia. Ale tak naprawdę największym sukcesem naszej szkoły jest to, że większość uczniów i nauczycieli przychodzi do niej z przyjemnością.

Duży nacisk w szkole jest kładziony na umiejętności praktyczne. Co roku placówka otrzymuje dużo ofert pracy dla absolwentów. 90 procent uczniów opuszczających Technikum Elektroniczne przy ulicy Wojciechowskiej decyduje się jednak na kontynuowanie nauki na studiach, zwykle politechnicznych.

Najlepszym liceum w Polsce zostało XIII LO w Szczecinie. Wśród techników prym wiedzie Technikum Elektroniczne w Bydgoszczy.

Teresa Misiuk przestrzega jednak, żeby nie ufać rankingom. – Musimy z dużym spokojem podejść do tego zestawienia, bowiem pokazuje ono tylko pewien fragment pracy szkoły.

W rankingu wzięło udział 1500 szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju.

ZAlew / Zoń / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version