Ponad setka spotkań, warsztatów i zabaw – tak najbliższe dwa tygodnie upłyną uczniom szkół z Lublina. Rozpoczęły się ferie, a wraz z nimi oferta placówek edukacyjnych, sportowych i kulturalnych w mieście.
Największą ofertę prezentuje ratusz w swoim programie „Zima w mieście”. Miejsca na zdecydowaną większość zajęć zostały już dawno zarezerwowane. Są jednak wydarzenia, na które może przyjść każdy. Jednym z nich jest Board Mania Kids w Centrum Kultury, czyli turnieje gier planszowych dla dzieci i dorosłych. Szczegóły zdradza Grzegorz Kornijów z Fundacji Animatorów i Twórców Kultury Trach:
– Gry planszowe to na pewno świetna alternatywa dla chociażby gier komputerowych. Teraz zdecydowanie przeżywają swój renesans, stają się bardzo modne. Zachęcamy do udziału całe rodziny z dziećmi, żeby znaleźć alternatywę dla siedzenia przed telewizorem. W ofercie naszych gier fundacyjnych mamy ok. 300 tytułów, z czego mniej więcej połowa to gry skierowane dla dzieci. Jest też całą biblioteka gier planszowych, udostępniona przez Board Manię, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Są również partnerzy Board Manii, których stoiska również warto odwiedzić. Można przyjść codziennie przez całe ferie. Board Manię Kids prowadzimy od godziny 10.00 do 18.00, natomiast salon Board Mania trwa od 12.00 do 20.00.
Na brak zajęć na pewno nie można narzekać w przypadku filii Miejskiej Wypożyczalni Książek. Jak mówi Beata Wijatkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, ich placówki od lat przygotowują bogatą ofertę na ferie. W tym roku wiele wydarzeń związanych jest z 700-leciem Lublina.
– Podczas ferii będą planowane wycieczki po mieście, na których chcemy pokazać Lublin przez historycznie ważne miejsca i legendy z nim związane. Działaniom literackim towarzyszyć będą również zajęcia plastyczne, na których dzieci będą malowały herb Lublina, będą wykonywały makietę najbliższego otoczenia. W jednej z filii dzieci będą tworzyły grę planszową. Na bazie tego, co się dowiedzą o historii miasta, wykreują fabułę, ułożą zasady gry, wykonają samodzielnie pionki, plansze i karty do postaci. Ferie przypadają akurat w takim okresie, że dzieci będą obchodziły Dzień Dziadka i Babci. Chcemy położyć nacisk na zajęciach plastycznych, aby mogły przygotować prezent lub kartkę okolicznościową.
Zajęcia odbywają się w 29 placówkach. Szczegółową ofertę można znaleźć na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ciekawą ofertę dla dzieci i młodzieży przygotowało także Biuro Turystyki Kulturowej Krajka z Lublina. Podczas ich warsztatów questingu uczestnicy mogą spróbować swoich sił jako przewodnicy po mieście. Tam także są jeszcze wolne miejsca.
– Quest to jest forma rymowanej opowieści o Lublinie z miejscami do uzupełnienia, z brakami w tekście – mówi Ewelina Burek. – Chodzi o to, żeby ten, który wędruje śladem questu, odnalazł te brakujące odpowiedzi. Nowatorskie będzie to, że będą to robiły dzieci. Zaczynamy pogadanką o queście, poznajemy się, później ruszamy na miasto, odkrywać jego tajniki.
Dzisiaj jedna z grup zaczęła prace nad questem „Magiczne Stare Miasto”. Można jeszcze dołączyć do grupy, która stworzy quest „Znani Lublinianie”. Obie gry będzie można przetestować w najbliższy weekend. Każdy chętny dostanie taki quest w sobotę pod ratuszem.
Oprócz tego pojedyncze miejsca na warsztaty mają jeszcze Muzeum Lubelskie czy Warsztaty Kultury. Warto też sprawdzić ofertę dzielnicowych, młodzieżowych czy spółdzielczych domów kultury.
Szkoły w całym Lublinie organizują także zajęcia sportowe dla dzieci czy darmowe wejścia na basen. Wszystko można sprawdzić na stronie lublin.eu w zakładce turystyka.
IK
Fot. archiwum