Lubelska okulistyka rozwija się dynamicznie

eye test 1313976 960 720

Wśród czołowych okulistów na świecie, znajdują się także polscy lekarze. Doświadczeniem i innowacjami nie odbiegamy od Niemiec, Stanów Zjednoczonych czy Indii. Lublin także ma na koncie znaczące osiągnięcia w tej dziedzinie.

Młodzi okuliści wcale nie muszą wyjeżdżać z Polski, by uczyć się od najlepszych. Marta Pietruszyńska z kliniki okulistyki CMKP w Warszawie przyznaje, że nasze standardy nie odbiegają od zachodnich.

– Nie mamy się czego wstydzić. Operujemy na sprzęcie najwyższej jakości. Wszczepiamy soczewki światowych klas. Mamy wspaniałych chirurgów. Myślę, że jeśli chodzi o innowacyjność, to na pewno nie odbiegamy od zachodu. Wyjeżdżamy, uczymy się od naszych kolegów. Jeżeli w czymś prowadzą, to my chętnie podpatrujemy, słuchamy, pytamy – mówi Pietruszyńska.

Jednym z ważniejszych ośrodków okulistycznych w Polsce jest Lublin. W ostatnich latach lubelskim lekarzom udało się stworzyć wyspecjalizowane centrum terapii skomplikowanych urazów oka. Działa ono w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym numer 1 w Lublinie. Korzystają z niego pacjenci w całym kraju. Przyjeżdżają z najcięższymi urazami. To tutaj w zeszłym roku wszczepioną pierwszą w Polsce soczewkę Schariotha.

– Jest to taka pomoc optyczna dla pacjentów z uszkodzeniem centralnego widzenia, szczególnie w przebiegu schorzeń plamki żółtej (…) Na świecie było jak dotąd około 300. My w Polsce wszczepiliśmy około pięciu takich soczewek. W tej chwili jesteśmy w trakcie diagnozowania i kwalifikowania pacjentów do następnych zabiegów, a to wcale nie jest takie proste. Trzeba wykonać wiele testów, które są bardzo skomplikowane. Wśród pięciu pacjentów są osoby, które rzeczywiście wykazały bardzo istotną poprawę widzenia. Mogą czytać. Jest jedna pani, która jest bardzo szczęśliwa, bo mogła po latach rozpoznać swoje dzieci i wnuki – wyjaśnia kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Robert Rejdak.

Koszt soczewki to 3 000 złotych. Do tego należy doliczyć koszt operacji. W szpitalu przy ulicy Staszica w Lublinie udało się stworzyć budżet, który daje szansę na zabieg najbardziej potrzebującym.

Najczęstszym schorzeniem wzroku jest zaćma. Jej usuwanie stanowi 60% wszystkich operacji okulistycznych w naszym kraju. Rocznie wykonuje się kilkaset tysięcy takich zabiegów.

– Lublin jest liderem w liczbie takich operacji. To są operacje zaawansowane pod każdym względem, tzn. wykonujemy nie tylko takie proste, ale również zaćmy pourazowej oraz z obciążeniami, takimi jak jaskra, astygmatyzm – mówi prof. Tomasz Żarnowski z Kliniki Diagnostyki i Mikrochirurgii Jaskry SPSK numer 1 w Lublinie.

W Lublinie trwa I Konferencja „Nowości w okulistyce”. Skierowana jest do studentów medycyny i młodych lekarzy, którzy chcą nauczyć się zawodu od najlepszych specjalistów. W konferencji biorą udział wybitni okuliści z USA, Włoch, Niemiec oraz Indii.

KosI

Fot. pixabay.com

Exit mobile version