Lubelskie centrum leczy lekami przyszłości

centrum 7

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej to jedna z niewielu placówek w Polsce, która może pochwalić się dużą liczbą badań klinicznych nad nowymi lekami. To dla pacjentów często jedyna szansa na przedłużenie życia lub całkowite wyleczenie. Lubelskie centrum onkologii ma do tego zarówno warunki, jak i profesjonalny zespół. Niewiele ośrodków skupia w jednym miejscu tak dobrych specjalistów z tej samej dziedziny.

Jak mówi kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej dr n. med. Bożena Kukiełka-Budny, jej oddział to jeden z niewielu w Polsce, który może poszczycić się tak dużym doświadczeniem w pracy w międzynarodowych zespołach badawczych. Niemal połowa badań prowadzonych przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej odbywa się właśnie tutaj. – Badania prowadzimy od kilkunastu lat. Są one olbrzymią szansą dla pacjentów, ponieważ możemy zastosować wobec nich nowatorskie metody leczenia, które nie zostały jeszcze zarejestrowane. Są to leki, jakie wstępnie przeszły już fazę badań przedklinicznych i wykazały aktywności w leczeniu choroby nowotworowej, a jednocześnie są bezpieczne dla pacjenta. W ramach takich badań pacjenci mają dostęp do najnowszych leków, które są stosowane na świecie. Chory,, który bierze udział w międzynarodowym badaniu klinicznym, ma bezpłatny dostęp do leku. W większości przypadków jest nawet szansa na zwrot kosztów podróży.

Oddział Hematologiczny powstał w 2015 r. Specjalizuje się w leczeniu szpiczaka plazmocytowego. Teraz weźmie udział w badaniu transatlantyckim. – 60 chorych będzie badanych w Chicago a 140 w różnych ośrodkach w Polsce. W odniesieniu do naszego kraju jest to sytuacja unikalna. Proponujemy pacjentom nową koncepcję leczenia – leczenie przedłużone. Jego zakończeniem nie jest przeszczep szpiku, ale podajemy pacjentom leki jeszcze dłużej. Dodatkowo stosujemy to leczenie nie w oparciu o objawy kliniczne, tylko o to na jakim poziomie genetycznym jest ta choroba. Udział w badaniu jest dobrowolny. Pacjent może zrezygnować w każdej chwili, bez ponoszenia kosztów. W ten sposób pacjenci korzystają z leczenia, które może być dostępne za 5-7 lat – informuje kierownik oddziału prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos.

Kierownik I Oddział Ginekologii Onkologicznej dr n. med. Elżbieta Kutarska podkreśla, że Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest placówką rozpoznawalną nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. – Spotykamy się wielokrotnie z dobrą opinią na temat naszego zespołu badawczego. Wiele osób z zagranicy, które chcą wprowadzić jakiś nowy preparat, zwraca się do nas, nie tylko jeśli chodzi o nowotwory ginekologiczne, ale również inne. W takich przypadkach jesteśmy proszeni o polecenie jakiegoś dobrego ośrodka.

Obecnie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej prowadzi 28 badań klinicznych, w których bierze udział około 100 pacjentów. Do placówki zgłaszają się ludzie z całej Polski.

Wykaz wszystkich badań prowadzonych obecnie w centrum oraz informacje, jak wziąć w nich udział dostępne są na stronie cozl.eu.

KosI / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version