Lublin był centrum handlowym Europy

window 994205 960 720 6

Lublin rozpoczął obchody 700-lecia lokacji miasta. Jednak jego początków należy szukać jeszcze dalej. Przekonali się o tym uczestnicy konferencji, na której prześwietlono dzieje Lublina do XVI wieku włącznie.

Początki Lublina należy wiązać z IX stuleciem. Ludność osiedlała się tu z wielu powodów. – Były tu bardzo dobre warunku geograficzne – wyjaśnia prof. dr hab. Radosław Dobrowolski z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. – To miejsce jest dosyć szczególne. Położone u ujścia Czechówki do Bystrzycy, na peryferiach Płaskowyżu Nałęczowskiego, z bliskim dostępem do wody, obronne.

– Unia polsko-litewska uczyniła z miasta punkt centralny w całej monarchii Jagiellonów, na pograniczu trzech stref gospodarczych: Litwy, Rusi i Polski. Lublin stał się bramą dla gospodarki tych trzech regionów. Był wielkim targowiskiem Europy. Jego awans nastąpił w ciągu 100 lat. Nie ma w Polsce dzisiaj miasta, które by tak szybko podniosło swoje znaczenie polityczne i gospodarcze – stwierdził prof. dr hab. Ryszard Szczygieł z Zakładu Historii Polski Średniowiecznej i Dziejów Gospodarczych UMCS.

– W okresie renesansu to było miejsce szczególne na mapie całej Europy. Tu się krzyżowały wpływy z rożnych części świata, ale również emocje polityczne. Nie bez przyczyny wybrano to miasto do podpisania Unii z Litwą – mówi prof. dr hab. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 

Przypomnijmy, że Lublin prawa miejskie otrzymał w 1317 roku. 20 stycznia uczestnicy konferencji „Lublin – początki kariery miasta do XVI wieku” będą mówić o znaczeniu miasta na arenie międzynarodowej.

Konferencja odbywa się w Teatrze Starym w Lublinie. Początek piątkowego spotkania o godzinie 9.00.

Wszystkie wykłady mają charakter otwarty. Szczegóły na stronie: lublin.eu

MaTo / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version