Za nami 25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z zebranych środków zostanie zakupiony sprzęt medyczny do polskich szpitali. O tym jak bardzo jest on potrzebny wiedzą pacjenci i personel bialskiego szpitala, gdzie zdecydowana większość sprzętu na niektórych oddziałach pochodzi właśnie ze środków Orkiestry.
W Białej Podlaskiej w ramach WOŚP zebrano 110 tysięcy złotych. Kwota ta będzie jeszcze wyższa, gdyż ostatecznie rozliczenie akcji zaplanowano pod koniec tygodnia. Ale już wiadomo, że jest to najwyższa kwota od czasu rozpoczęcia zbiórki.
Z tych wyników zadowolony jest szef bialskiego sztabu WOŚP, ordynator Oddziału Neonatologii szpitala w Białej Podlaskiej Riad Haidar.
– To jest dowód na to, że dobro owocuje dobrem. To, co nasi mieszkańcy wrzucili do tych puszek i fakt, że brali czynny udział w licytacjach świadczy o ich postawie i chęci pomocy – mówi Haidar.
– Byłam kiedyś uratowana przez sprzęt zakupiony przez WOŚP. Miałam wadę serca, ale dzięki skutkom tej zbiórki wszystko poszło dobrze. Uważam, że warto pokazać, że ma się serce, bo człowiek, który ma je wielkie, będzie pomagał innym – mówi mieszkanka Białej Podlaskiej.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat wspiera bialski szpital. Z pozyskanych środków został zakupiony sprzęt specjalistyczny o wartości ponad 4 milionów złotych.
– Przez te lata począwszy od roku 1999 przeznaczono ponad 200 sztuk sprzętu medycznego, które trafiły na różne oddziały – mówi rzecznik szpitala Magdalena Us.
W zbiórkę pieniędzy na rzecz Orkiestry zaangażował się również Oddział Neonatologii.
– Warto zaznaczyć, że 90% urządzeń badających na oddziale zostało zakupionych przez akcję. Są to między innymi inkubatory, respiratory, aparaty do mikroanalizy, kardiomonitory oraz inkubator transportowy. Dzięki temu jesteśmy w stanie leczyć każde dziecko – podkreśla Haidar.
– Tutaj mam maluszka, który będzie miał robione badania. Mamy taki fajny analizator od WOŚP. Pobieramy kilka kropel krwi z pięty i mamy komplet badań. Dla dzieci jest to jak najbardziej przyjazny sposób – dr Maciej Trościańczyk.
Z pomocy Orkiestry w dużej mierze korzysta też Oddział Geriatryczny.
– To są przede wszystkim łóżka, które są przystosowane do opieki nad osobami starszymi. Ułatwiają one zabezpieczenie pacjenta przed niepożądanymi zdarzeniami, ale też są tak skonstruowane, że umożliwiają rehabilitację. Otrzymaliśmy również aparat USG, który jest również wykorzystywany. Bardzo byśmy chcieli, żeby ta współpraca z Orkiestrą się utrzymywała – mówi ordynator oddziału dr Joanna Andrysiak-Powiłańska.
Jak sprawę komentuje Narodowy Fundusz Zdrowia?
– Ta coroczna akcja jest bezcenna, zwłaszcza, kiedy nakłady na ochronę zdrowia są uznawane na zbyt niskie do istniejących potrzeb. Kwoty, którymi dysponuje Orkiestra są olbrzymie i w sposób bezpośredni się przekładają na liczbę sprzętu, który co roku zasila szpitale – zaznacza rzecznik NFZ Andrzej Troszyński.
MaT
Fot. Małgorzata Tymicka