W październiku 2016 roku rozpoczęto operację zmierzającą do odbicia irackiego Mosulu z rąk islamistów. To ostatnia twierdza dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego w tym kraju, zdobyta przez nich w połowie 2014 roku. W akcję, która rozpoczęła się o trzeciej nad ranem czasu lokalnego, zaangażowanych jest ponad 54 tysiące irackich wojskowych. Część z nich była szkolona przez Turków w obozie Baszika na północy Iraku. Poza nimi głównym wsparciem są kurdyjscy Peszmergowie, jak również żołnierze amerykańscy i tureccy.
„Rozstrzelany świt” – to fotograficzny zapis konfliktu na Bliskim Wschodzie autorstwa Piotra Apolinarskiego (na zdj.), który w grudniu, razem z oddziałami milicji chrześcijańskiej, przemierzył tereny pod Mosulem. – Wystawa ma zachęcić do pomocy ofiarom wojny – mówił w porannej audycji Radia Lublin.
Mosul to miasto z historią mającą niemal 3 tysiące lat. Niegdyś zamieszkany był przez dwa miliony osób. Obecnie żyje ich tam około miliona. Miasto jest uważane za ostatni bastion fanatyków tzw. Państwa Islamskiego w Iraku.
22 stycznia przedstawiciele tak zwanego Państwa Islamskiego (ISIS) zdetonowali materiały wybuchowe podłożone pod największym hotelem w zachodniej części miasta. Hotel był położony w strategicznym miejscu i mógł być używany przez siły irackie jako lądowisko. Znajdował się on nieopodal rzeki Tygrys, która przecina miasto na dwie części. Jedna z nich kontrolowana jest bojowników z tak zwanego Państwa Islamskiego, druga zaś przez siły irackie.
W minioną środę dowódca irackich sił specjalnych generał Talib Szagati powiedział, że wschodnie dzielnice Mosulu są całkowicie wolne od dżihadystów. Poinformował, że dowodzona przez niego jednostka antyterrorystyczna przejęła kontrolę nad tym terenem. Generał ocenił, że odzyskanie kontroli nad zachodnią, gęściej zaludnioną częścią Mosulu powinno być łatwiejszym zadaniem.
Wystawa „Rozstrzelany świt” będzie od dziś czynna w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wernisaż zaplanowano na godzinę 18.00.
IAR / MaG / Sek / opr. SzyMon
Fot. PaW