Pl. Litewski: Uczelniane pałace na sprzedaż

alians pl lublinplac litewski2007 03 30p3300285

Plac Litewski w Lublinie.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie chce sprzedać pałace przy placu Litewskim. W Pałacu Lubomirskich mieści się politologia, w Pałacu Rządu Gubernialnego – wydział psychologii.

– Władze uczelni planują odsprzedanie zabytkowych budowli i przeprowadzkę obu wydziałów do nowych budynków – mówi rektor UMCS, prof. Stanisław Michałowski. – Baza dydaktyczna w tych dwóch budynkach nie jest przystosowana do potrzeb dzisiejszej młodzieży. Nie można zrobić tam wielu rzeczy z powodu interwencji konserwatora. Do tego z okazji modernizacji placu Litewskiego straciliśmy miejsca parkingowe. Zależy nam na tym, żeby przejęte zostały oba pałace, bo najprościej i najtaniej będzie realizować te siedziby razem.

– Decyzja o sprzedaży budynków leży w rękach senatu uczelni – zaznacza kanclerz UMCS, Grażyna Fiok. – Ogłosimy postępowanie przetargowe.

Choć wyceny budynków zostały już ustalone przez władze uniwersytetu, to kwoty poznamy dopiero po zebraniu senatu uczelnianego, który ostatecznie zdecyduje o sprzedaży pałaców przy placu Litewskim.

UMCS liczy też na więcej pieniędzy od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od stycznia obowiązuje nowy algorytm dofinansowania rządowego polskich uczelni, wprowadzony przez ministra Jarosława Gowina.
Według nowego projektu ministerstwa najwięcej pieniędzy dostanie ta uczelnia, w której  jednego pracownika naukowego będzie przypadało między 11 a 13 studentów. – Tak jest u nas – mówi rektor UMCS.

Na nowy algorytm dotacji składa się kilka elementów. Jednym z nich jest umiędzynarodowienie uczelni. Przy podziale pieniędzy brana będzie pod uwagę liczba studentów i profesorów z zagranicy. UMCS w rankingu szkół wyższych z największą liczbą studentów z zagranicy jest na 6. miejscu. – Mamy bardzo wielu studentów zagranicznych z prawie 40 krajów, oczywiście dominują ci z Ukrainy. Ale mamy też stosunki międzynarodowe prowadzone w już drugi rok w języku angielskim. I tą anglojęzyczność nauczania będziemy rozbudowywać – dodaje prof. Michałowski.

Na przyszły rok uczelnia ma kolejne plany inwestycyjne. – Będziemy realizowali, m.in. ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, pawilon wielofunkcyjny, który wejdzie w skład Centrum Kultury Fizycznej UMCS. Dzięki temu zakończymy całkowicie to przedsięwzięcie. Bardzo chcielibyśmy dostać dofinansowanie do realizacji Sali Widowiskowej ACK „Chatka Żaka”- informuje Grażyna Fiok.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej świętuje w tym roku 150. urodziny swojej patronki. Uczelnia będzie je obchodzić przez cały rok. W programie obchodów znajdą się m.in. spektakl muzyczny i monodram o noblistce. Zaplanowano z tej okazji coś wyjątkowego. – Być może do Lublina przyjadą wnuki Marii Skłodowskiej-Curie – informuje prof. Michałowski.  

Poza tym w Inkubatorze Artystycznym wyświetlony zostanie film o odkrywczyni dwóch pierwiastków

ZAlew / opr. ToMa

Fot. Alians PLPraca własna, CC BY-SA 3.0, Link

Exit mobile version