Pracowity rok celników

papierosy w przerobionych zbiornikach na gaz granica w zosinie

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Celnictwa. Z tej okazji Izba Celna w Białej Podlaskiej podsumowała ubiegłoroczną  pracę celników. Przemyt milionów sztuk niebezpiecznych i nielegalnych towarów, walka z szarą strefą na rynku gier hazardowych to tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stanęła Służba Celna w województwie lubelskim w ubiegłym roku.

Lubelscy celnicy od lat zajmują pierwsze miejsce w kraju, jeżeli chodzi o zwalczanie przemytu papierosów. W 2016 r. zatrzymali ponad 9 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. W porównaniu do roku 2015 oznacza to ponad 40-procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego. – Można powiedzieć, że gdyby te papierosy zostałyby wyprodukowane i legalnie sprzedane w Polsce, wówczas do krajowego budżetu trafiłoby ok. 95 mln zł z należnych podatków – mówi rzecznik Izby Celnej w Białej Podlaskiej, Marzena Siemieniuk. – Zatrzymaliśmy też znaczną ilość alkoholu, w tym podrabianego. Było to blisko 21 tys. litrów. Granicy nie przekroczyło też 48 tys. sztuk towarów podrabianych – głównie odzieży, sprzętu elektronicznego, palet, środków ochrony roślin. Stosunkowo często na naszym obszarze granicy zdarzały się przemyty roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Warte podkreślenia jest, że często trafialiśmy na żywe okazy, m.in. 170 kg fragmentów rafy koralowej, ponad tysiąc sztuk pijawek lekarskich czy raki.

Ubiegły rok to również czas inwestycji. – Na przejściu granicznym w Terespolu został uruchomiony skaner do prześwietlania wagonów kolejowych. Jest to najnowocześniejsze urządzenie tego typu w Europie – informuje mł. asp. Marcin Czajka.

Jednym z zadań Służby Celnej jest także kontrola rynku gier hazardowych. – Nasi funkcjonariusze na terenie województwa lubelskiego przeprowadzili w 2016 r. ponad 700 kontroli. 95% z nich zakończyło się zatrzymaniem automatów, działających niezgodnie z przepisami – stwierdza Marzena Siemieniuk.

W ubiegłym roku lubelscy celnicy mieli udział w pozyskaniu do budżetu państwa 3 mld 100 mln zł. To kwoty wynikające z deklaracji celnych i podatkowych, a także kar.

Przypomnijmy, że obecnie trwa reforma Służby Celnej. Z dniem 1 marca utworzona zostanie Krajowa Administracja Skarbowa. Będzie to połączenie Administracji Podatkowej, Kontroli Skarbowej i Służby Celnej.

Mat / opr. ToMa 

 

Exit mobile version