Rejowiec znowu miastem

rejowiec 5

Na mapie administracyjnej Polski wraz z Nowym Rokiem pojawiło się nowe miasto. To liczący 2145 mieszkańców Rejowiec w powiece chełmskim. Miejscowość odzyskała prawa miejskie po prawie 150 latach, w 470. rocznicę założenia miasteczka przez Mikołaja Reja.

Od 1 stycznia 2017 roku wójt Rejowca został więc burmistrzem, a rada gminy – radą miejską.

Podczas konsultacji społecznych większość mieszkańców opowiedziała się za tym, aby Rejowiec stał się miastem. Chociaż dziś zdania są podzielone i jeszcze nie widać, aby coś się w ich życiu zmieniło. – Pociągnie to za sobą na pewno jakieś dodatkowe dofinansowanie i myślę, że będzie pozytywnie – mówi jedna z mieszkanek. Odmiennego zdania jest inna: – Jestem przeciw. Dlatego, że to nie jest w ogóle miasto. To jest wieś. Nie ma tu żadnych instytucji, zakładów pracy. W sumie nie ma nic.  

– Część ludzi ma obawy, że będą wyższe podatki, że nałożą jakieś inne obowiązki. Wyjaśniamy, tłumaczymy, iż podatki uchwala rada czy to gminy, czy to miasta – mówi burmistrz Rejowca, Tadeusz Górski.

Wiele osób podkreśla jednak, że ważny jest prestiż.

– Myślę, że Rejowiec na to zasługuje, patrząc przez pryzmat historii miejscowości, osoby jego założyciela – stwierdza Tadeusz Górski. – Mieszkańcy tego oczekiwali, bo w 1870 r. prawa miejskie zostały nam zabrane ukazem carskim. Ich odzyskanie daje inne możliwości, inne nadzieje na przyciągnięcie inwestorów.

Władze Rejowca liczą też, że teraz przed nimi staną otworem wcześniej niedostępne środki unijne, na przykład na rewitalizację zdegradowanych terenów poprzemysłowych.

Cała gmina Rejowiec liczy 6500 mieszkańców. Jej budżet wynosi około 30 mln zł.

PaSe

Fot. Sebastian Pawlak

Exit mobile version