Rozpoczyna się kolejny etap reformy oświaty

oswiata

Reforma oświaty wchodzi w kolejny etap. Rozpoczyna się wygaszanie gimnazjów. Kuratorium Oświaty w Lublinie uruchomiło specjalny, informacyjny numer telefonu: (81) 538 52 25. Powołano także specjalny zespół koordynujący reformę.
– Będziemy pomagać samorządom w przeprowadzeniu reformy – zapewniała dziś po raz kolejny lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk.

– Ta zmiana w oświacie jest rozłożona w czasie, zaplanowana i nie ma jakiegoś gwałtownego charakteru. Co się zmienia 1 września 2017 roku?  Otóż uczniowie klasy VI stają się uczniami klasy VII szkoły podstawowej, a tym samym nie ma już naboru do gimnazjum. Rozpoczyna się wygaszanie typu szkół. I w sensie ustrojowym to tyle – informuje Teresa Misiuk. – A ośmioletnia szkoła podstawowa kładzie kres częstej etapowości po krótkim okresie, kiedy uczeń dobrze się czuje w swoim środowisku.

– Główne cele reform to: by szkoła była jak najbliżej ucznia, szczególnie tego najmłodszego; była bezpieczniejsza; klasy były mniej liczne, nauka odbywała się – docelowo – na jedną zmianę. Dzięki temu lepsze będą warunki zapewnienia opieki świetlicowej i organizacji zajęć pozalekcyjnych. Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać, że lepiej funkcjonuje uczeń, który zaczyna zajęcia edukacyjne od rana, a nie spędza kilka godzin w świetlicy szkolnej i rozpoczyna lekcje dopiero o 12.00-13.00 – stwierdza kurator Misiuk.

Jednak nie do końca jeszcze wiadomo, jak realizacja tych założeń będzie wyglądać w praktyce. Jak mówi Piotr Burek, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie, w większości szkół podstawowych w Lublinie powinno udać się zlikwidować zmianowość nauczania, ale raczej nie we wszystkich. – W niektórych miejscach miasta cudów nie zrobimy.

Jak przypomina Teresa Misiuk, teraz ważne zadanie stoi przed samorządami. – Taką bardzo ważną datą jest ostatni dzień marca. Jednostki samorządu terytorialnego muszą sobie do tego czasu poradzić z podjęciem uchwał dostosowujących sieć szkół. A po drodze muszą zasięgnąć jeszcze opinii związków zawodowych i – wiążącej – kuratora oświaty.

Kuratorium oświaty będzie miało 21 dni na zaopiniowanie  planów samorządu. Nie wiadomo więc jeszcze, jak ostatecznie będzie wyglądać sieć szkół.
A na 25 stycznia zaplanowane jest spotkanie z prawnikami,  podczas którego samorządowcy otrzymają kompleksowe informacje, co do szczegółowego konstruowania uchwał.

PaSe / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version