Nadchodzą trudne dni dla osób bezdomnych. W najbliższych dniach temperatury mogą spaść nawet poniżej -20 stopni Celsjusza.
Zarówno policja, jak i straż miejska patrolują miejsca, w których mogą przebywać w nieogrzewanych pomieszczeniach osoby bezdomne. W przypadku zauważenia osoby, która w czasie mrozu śpi na dworze można dzwonić pod bezpłatny numer straży miejskiej 986 oraz policji 112 lub 997. Jeden telefon może uratować komuś życie.
Lublin
Szacuje się, że w Lublinie może być nawet 500 osób bez dachu nad głową. Część z nich przebywa w schroniskach i noclegowniach. Wielu jednak nocuje w altankach, zsypach oraz piwnicach.
– To dla nas najtrudniejszy okres – mówi jeden z podopiecznych lubelskiego schroniska, prowadzonego przez Bractwo Miłosierdzia imienia św. Brata Alberta w Lublinie.
W schronisku mamy 35 osób, natomiast w noclegowni, gdzie mamy przygotowanych statutowo 30 miejsc, ta liczba została przekroczona. Dzisiejszej nocy spało tam 34 panów – informuje dyrektor schroniska Renata Babiarz.
– Cały czas działa specjalny bezpłatny numer telefonu 987, pod którym można uzyskać informacje na temat pomocy dla osób bezdomnych – mówi rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Radosław Brzózka. – Można pod nim uzyskać adresy i telefony placówek wspierających bezdomnych na terenie całego województwa. Sieć instytucji i noclegowni jest na terenie Lublina stosunkowo gęsta. Liczy kilkanaście placówek. Poza tym na obszarze województwa jest ich ok. 20.
Puławy
Puławska policja, straż miejska oraz schronisko dla bezdomnych mają ściśle współpracować w czasie zbliżających się dużych mrozów. Dziś doszło do spotkania, podczas którego opracowano schematy działania, jakie mają ochronić osoby samotne i bezdomne przed zamarznięciem.
W schronisku już widać zwiększoną liczbę osób potrzebujących pomocy. Obecnie w placówce przebywają 54 osoby, część zajmuje łóżka polowe na korytarzu. – Jeśli będzie taka potrzeba być może przekształcimy w noclegownię również jadalnię – deklaruje kierownik Schroniska imienia Świętego Brata Alberta w Puławach, Halina Kowalewska.
Władze schroniska deklarują, że będą przyjmować bezdomnych, którzy znajdują się pod nieznacznym wpływem alkoholu. Pozostałe osoby ma zatrzymywać policja w izbie wytrzeźwień. Osoby bezdomne, które nie chcą nocować na miejscu, w budynku przy ulicy Rybackiej mogą liczyć na ciepły posiłek, a także pobrać ubrania i materace.
Z kolei straż miejska deklaruje częstsze kontrole altan i innych miejsc gdzie mogą znajdować się bezdomni. Służby szacują, że na terenie miasta w różnych pustostanach może przebywać około dwudziestu osób.
Biała Podlaska
Noclegownia w Białej Podlaskiej jest przygotowana na przyjęcia większej liczby osób bezdomnych. Dzisiejszej nocy w placówce przebywało 14 osób. Do noclegowni zgłaszają się też osoby bezdomne pochodzące spoza Białej Podlaskiej. – Przyjeżdżają z terenu całego kraju. Nie są to tylko byli mieszkańcy miasta. Staramy się udzielić pomocy każdemu.
Wszyscy mają zapewnione wsparcie i codziennie jeden gorący posiłek – informuje pracownik socjalny Kamil Węgliński.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej otrzymał informację, że w pustostanach na terenie miasta przebywają osoby bezdomne. Dlatego pracownicy MOPS-u próbują do nich dotrzeć, by zapewnić bezpieczne schronienie. Na piątek zaplanowano akcję przeszukiwania pustostanów w poszukiwaniu osób bezdomnych. W akcji oprócz pracowników MOPS-u wezmą też udział bialscy policjanci.
Dodajmy, że noclegownia w Białej Podlaskiej znajduje się przy ulicy Kąpielowej. Otwarta jest w godzinach od 17.00 do 8.00. Osoby bezdomne mogą też korzystać z ogrzewalni, która znajduje się w budynku obok noclegowni. Ogrzewalnia czynna jest od godziny 8.00 do 17.00.
Wszystkie osoby przebywające w noclegowni mają też zapewniony w ciągu dnia jeden gorący posiłek. Jest on wydawany o godzinie 11.20 w budynku bialskiej Caritas przy ulicy Warszawskiej.
Chełm
Kierownictwo chełmskiego schroniska świętego Brata Alberta zapewnia, że nikt nie zostanie odesłany. W przypadku braku wolnych miejsc dla osób potrzebujących pomocy zostanie przystosowana kaplica.
– Obecnie mamy 54 mieszkańców. To jest taki okres, kiedy z pewnością będzie coraz więcej osób potrzebujących schronienia – mówi kierownik schroniska Agnieszka Pastuszak.
Chełmska straż miejska kontroluje pustostany i ogródki działkowe. Funkcjonariusze sprawdzają czy nie przebywają tam osoby bezdomne. Służby apelują, by nie być obojętnym wobec bezdomności. Sygnały na temat osób, które mogą nie mieć schronienia i pozostają na mrozie, można zgłaszać pod numer alarmowy 112.
PaSe/ŁuG/MaT/ŁoM/opr. ToMa
Fot. www.flickr.com