Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w regionie

20170115 115722 1

Zamojszczyzna

Występy, pokazy, turnieje, przejażdżki terenówkami, fireshow i pokaz sztucznych ogni – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zamościu.

Jak co roku Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wspiera zamojskie środowisko offroadowe.

– Za datek do orkiestrowej puszki można było się przejechać jedną z naszych terenówek – mówi Jarosław Kuchta ze Stowarzyszenia „Zamość 4×4”. – Chętnych nie brakowało. Dzisiaj mamy naprawdę przecudną pogodę, na przejażdżkę samochodem terenowym.

Główne działania w Zamościu, jak co roku, odbywają się w Młodzieżowym Domu Kultury im. K. Makuszyńskiego, gdzie mieści się lokalny sztab WOŚP. Zorganizowano m.in.: loterię fantową, pokazy kosmetyczne, występy wokalne i taneczne, pokaz sztuk walki czy Charytatywny Turniej Szachowy.

– Nie spotkałyśmy się z żadnymi niemiłymi komentarzami – mówi Julka i Wiktoria, które kwestują już po raz trzeci.

Lubartów

Ponad osiemdziesięciu wolontariuszy wyruszyło na ulice Lubartowa aby zbierać pieniądze na Wielką Orkiestrę. – Finałowi jak zwykle towarzyszy wiele imprez – informuje Arkadiusz Kwasek z lubartowskiego sztabu WOSP. – Na pewno istotnym punktem jest aukcja, która rozpocznie się o godzinie 16.00. Mamy kilka bardzo fajnych, wartościowych rzeczy, które będzie można wylicytować. W Lubartowskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert Lubartowiaków, loteria, turniej gry w FIFA 17 w jednej z restauracji.

– Większość mieszkańców pozytywnie podchodzi do akcji – mówią wolontariusze z Lubartowa – Ludzie wrzucają nawet po 20, 30 zł.

Wszystkie plenerowe imprezy lubartowskiego finału odbywają się na placu przy Rynku II.

Chełm

Stu dwudziestu wolontariuszy od rana kwestuje na ulicach Chełma dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Finałowi,  jak zwykle, towarzyszy wiele licytacji – mówi szef chełmskiego sztabu Orkiestry, Grzegorz Gorczyca. – Wszędzie będą licytacje różnych przedmiotów, w tym gadżetów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z podpisami Jurka Owsiaka. Widzimy efekty zbiórek – ostatnimi laty skorzystał na nich bardzo chełmski szpital.

Chełm gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy pełną parą.

– Dużo ludzi wrzuca. Niektórzy nawet po kilka razy – mówi wolontariusz.

Wszystkie plenerowe imprezy chełmskiego finału odbywają się na deptaku przy ul Lwowskiej. Oprócz zbiórki pieniędzy, odbyło się także orkiestrowe morsowanie i bieg „Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy”.

 – Jestem tu bo chcę pomagać –  mówi jedna z uczestniczek biegu.

– Warunki dla biegaczy były dziś bardzo trudne, ale atmosfera wspaniała – mówi zwycięzca biegu Łukasz Nestorowicz.

– Udział w biegu wzięło ponad 250 osób. Dystans wynosi 5 km, start i meta zlokalizowane były na deptaku przy ulicy Lwowskiej –  mówi Artur Juszczak, główny organizator biegu.

– Nigdy nie jest za późno żeby zrobić coś dobrego dla innych – mówi Barbara Paraszczuk, która pierwszy raz zbiera pieniądze na rzecz Orkiestry.

Biała Podlaska

Ponad 450 wolontariuszy zbiera w Białej Podlaskiej i okolicach pieniądze na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dla Darii Szodzińskiej, która bierze udział w akcji po raz drugi, zbiórka ma wymiar szczególny.

– Sama zostałem uratowana dzięki sprzętowi, zakupionemu ze środków WOŚP – mówi.

Jednym z wielu oddziałów, które skorzystały z wieloletniego wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jest Oddział Neonatologiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej. – 90 procent sprzętu, jaki u nas się znajduje, zakupiono ze środków WOŚP – mówi ordynator oddziału, a zarazem szef bialskiego sztabu orkiestry, Riad Haidar. – Jest to sprzęt wysokiej jakości, wysokospecjalistyczny. Przygotowani jesteśmy na ratowanie każdego dziecka.

Dodajmy, że oddział neonatologiczny bialskiego szpitala nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Mieszkańcy miasta chętnie wspierają akcję. W Białej Podlaskiej jak dotąd zebrano ponad 76 tysięcy złotych.

Puławy

W Puławach wydarzenia związane 25. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaplanowano w dwóch galeriach handlowych oraz w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”.

Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy jak co roku wspierają także artyści z powiatu puławskiego.

Duża dawka adrenaliny czekała na chętnych, którzy w zamian za datek do puszki chcieli przejechać się w Puławach terenowymi autami. Po rocznej przerwie członkowie klubu EXTREM-Puławy w ten sposób zbierają pieniądze dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– Mamy 14 samochodów, które sprawią, że będzie to niezapomniana przejażdżka – zapewnia Anna Matraszek. – Mamy samochody bardziej rodzinne, żeby było bezpieczniej dla dzieci, mamy też pojazdy trochę bardziej ekstremalne trochę brudne, pogniecione

W Galerii Nova przygotowano liczne atrakcje dla dzieci, między innymi dekorowanie pierników oraz zabawy z klaunem.

Świdnik

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy swój 25. finał będzie mieć również w Świdniku.
O godzinie 10.00 ruszył blok rodzinny w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku. Na scenie wystąpiło kilka grup teatralnych z przedstawieniami dla najmłodszych. Po południu z kolei blok młodzieżowy. 

O 17.00 rozpoczęła się licytacja główna, następnie koncert zespołu Coś Tak O, a o 20.00 „Światełko do nieba”.

Terespol

25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się też w Terespolu. Pieniądze do puszek na rzecz orkiestry zbierało 70 wolontariuszy. W ramach imprezy przy Urzędzie Miasta o godzinie 10.00 zaplanowano badania pomiaru cukru. O godzinie 11.00 wystartował bieg uliczny pod hasłem „Policz się z cukrzycą.”

Punktem kulminacyjnym imprezy będzie koncert, jaki zaplanowano na godzinę 17.00 w hali Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu.

Na scenie wystąpią m.in. dzieci z przedszkola miejskiego, szkoły podstawowej nr 2 i grup Flesz Super Mini, Twested Feet oraz  Hard Gock.

Włodawa

Wolontariusze zbierali pieniądze do puszek od samego rana. Główne koncerty rozpoczęły się o godzinie 15.00 na scenie rozstawionej przed Włodawskim Domem Kultury. Jako pierwsi wystąpią uczniowie zajęć wokalnych z domu kultury, później zaprezentuje się kraśnicko-lubelski zespół Spring Rolls. O godzinie 17.00 rozpoczął się projekt „Włodawiacy dla WOŚP” – czyli największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej w wykonaniu władz miejskich, ludzi związanych z kulturą oraz przedsiębiorców z Włodawy. Później odbędą się koncerty lubelskich zespołów: Deluxe oraz finalistów programu „Must be the Music” – grupy Workplace.

O 20:15 zobaczymy „Światełko do Nieba”, a potem zagra zespół M-Projekt. Wydarzenie potrwa do 21.00. Pomiędzy koncertami będą odbywały się licytacje. Ciepły posiłek dla uczestników imprezy przygotuje kuchnia włodawskiego… zakładu karnego.

Kraśnik

Przedstawienie „Dziewczynka z zapałkami”, aukcja gadżetów oraz występy artystyczne, po których zaplanowano dzielenie się tortem – to główne atrakcje finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kraśniku.

Impreza odbędzie się w szkole podstawowej nr 1 przy ul Kościuszki.

W tym roku Orkiestra gra pod hasłem „Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom”.

Cicibor Duży

Nie tylko w dużych miastach, również w małych miejscowościach gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W Ciciborze Dużym, w powiecie bialskim, w ramach imprezy odbywa się Mecz Słodkich Serc. W siatkówkę grają cztery drużyny, w tym studenci Państwowej Szkoły Wyższej, którzy rywalizują z bialską policją.

– Zdecydowaliśmy się wziąć udział w tej imprezie, ponieważ to jest szczytny cel – mówią uczestnicy.

W siatkówkę grają też dyrektorzy szkół z gminy Biała Podlaska, którzy rywalizują z gminnymi urzędnikami.  W czasie meczu zbierane są pieniądze do puszek na rzecz WOŚP.

Imprezę uświetniają występy zespołów artystycznych. Organizatorem tego wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury.

Parczew

Po rocznej przewie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra znów w Parczewie.

– Atmosfera i wolontariusze dopisali. 35 ochotników zbiera pieniądze od samego rana – mówi szefowa sztabu, Barbara Łuć.

Parczewską część akcji zakończy licytacja przedmiotów przekazanych przez miejscowych sponsorów.

Radzyń Podlaski

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów z Radzynia Podlaskiego jest produkowany tu żółty ser. To właśnie specjalnie dojrzały i zapakowany egzemplarz jest jedną z atrakcji licytacji podczas dzisiejszego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy w Radzyniu.

– Zbieramy do puszek od samego rana. Wieczorny koncert w Radzyńskim Ośrodku Kultury to taka wisienka na torcie – mówi szefowa miejscowego sztabu WOŚP Aleksandra Kowalczyk.

Nomen omen „Wisienka na torcie” to nazwa jednego z występujących podczas finału zespołów.

 

MLac/ MaT / Zalew / PaSe / ŁoM / ŁuG

Fot. nadesłane / Małgorzata Łobejko / Łukasz Grabczak / Jerzy Piekarczyk

Exit mobile version