Złote i srebrne numizmaty ku pamięci Henryka Sienkiewicza

600 złotych i srebrnych numizmatów sienkiewiczowskich wybiło Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej w powiecie łukowskim.

– Rok jubileuszowy pięćdziesięciolecia istnienia muzeum postanowiliśmy uczcić wybiciem limitowanych numizmatów sienkiewiczowskich. Chcieliśmy, by po Roku Henryka Sienkiewicza została pamiątka. Kupiliśmy blisko kilogram czystego złota, piętnaście kilogramów srebra. Powstało sto numizmatów wybitych w tym szlachetniejszym złocie i pięćset w srebrze – mówi Cybulski.

Zostały wybite w Mennicy Polskiej. Co przedstawiają monety?

– Oczywiście twórczość naszego bohatera, jego sylwetkę, a po drugiej stronie miejsce urodzenia. Numizmat złoty jest dedykowany jubileuszowi pięćdziesięciolecia istnienia Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, czyli w miejscu urodzenia pisarza – opowiada Cybulski.

Wybicie monet kosztowało 320 000 złotych. Jak od strony finansowej wyglądała realizacja projektu?

– Nasz projekt jest samofinansujący się. Oczywiście muzeum nie posiadało takich środków, dlatego udało nam się nawiązać współpracę z bankiem i wspólnie wyemitować te numizmaty – podkreśla Cybulski.

Z wpływów uzyskanych poprzez ich sprzedaż władze muzeum zamierzają kupić pamiątki po Henryku Sienkiewiczu i jego rodzinie.

– Jednocześnie chcemy też wykonać badania na nowo odkrytym grodzisku wczesnośredniowiecznym w pobliżu Woli Okrzejskiej – zaznacza Cybulski.

– Z eksponatów po Sienkiewiczu zachowały się pamiątki ofiarowane przez wnuczkę pisarza Marię Korniłowiczównę.  Z takich mebli, które rzeczywiście należały do jego rodziny mamy fortepian, na którym grywała jego matka – mówi pracownik Muzeum Lucyna Kaczmarek.

Dotychczas sprzedano numizmaty za blisko 150 tysięcy złotych. Tę wyjątkową pamiątkę można kupić w siedzibie muzeum, w miejscowym banku i w Internecie. Koszt jednego złotego numizmatu wynosi 2 500 złotych, srebrnego 250.

MaT

Fot. nadesłane

Exit mobile version