Profesor Stefan Sawicki będzie obchodził w środę 90. urodziny. Szczególne miejsce w działalności naukowej historyka i teoretyka literatury zajmuje twórczość Norwida. Poświęcił poecie wiele prac, powołał do istnienia czasopismo „Studia Norwidiana” i Ośrodek Badań nad Twórczością Cypriana Norwida, zainicjował nową edycję dzieł wszystkich pisarza. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” rozmawialiśmy z Jubilatem nie tylko o poecie.
Z okazji 102. urodzin Danuty Szaflarskiej ukłoniliśmy się znakomitej aktorce i wróciliśmy na chwilę do spotkania w Teatrze Starym w Lublinie, którego była gościem.
Jeszcze jedną urodzinową rocznicę odnotowaliśmy w programie: w sobotę minęło 412 lat od dnia urodzin Mikołaja Reja. „Rej w Siennicy” to wydarzenie, podczas którego o poecie opowiadał Wojciech Siemion. Przypomnieliśmy to w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. O Reju opowiedzieli też Marta Denys i Franciszek Piątkowski.
Z Bartkiem Miernikim, reżyserem przedstawienia „Kolorowa, czyli biało-czerwona” zaprosiliśmy na spektakl, tym razem w Zamościu.
Jarosław Cymerman opowiedział o książce „Śladami pisarza. Józef Łobodowski w Polsce i w Hiszpanii”, zaprosił też na niedzielne popołudnie do muzeum Czechowicza na spotkanie „Białoszewski w Lublinie” wprowadzające do spektaklu pt. „Pudełko” w reż. Pawła Passiniego, poświęcone postaci Mirona Białoszewskiego. W trakcie spotkania po raz pierwszy zaprezentowane zostaną fragmenty nagrań archiwalnych z wieczoru autorskiego pisarza w Lublinie wiosną 1976 r. W spotkaniu udział wezmą Jacek Kopciński, Paweł Passini i Jarosław Cymerman.
Przypomnieliśmy także fragmenty spotkania z Teatru Starego w Lublinie, podczas którego Łukasz Drewniak rozmawiał z Tadeuszem Klimowiczem, Grzegorzem Przebindą o tym, po co ponownie przekładać Bułhakowa i jakie tajemnice skrywa tekst rosyjskiego pisarza?
Program prowadziła Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu prof. Stefan Sawicki i Grażyna Lutosławska /fot. Piotr Sendecki – materiał nadesłany/