Agata Tuszyńska, autorka m.in. znakomitych książek biograficznych, których bohaterami byli Maria Wisnowska, I.B. Singer, Irena Krzywicka, Hilary Koprowski, Józefina Szelińska czy Wiera Gran, napisała książkę o jamnikach i ich słynnych właścicielach. W tej kolejności. W Domu Słów w Lublinie, w cyklu „W stronę” (tym razem w stronę biografii), odbyło się spotkanie z pisarką, która przyjechała wprawdzie bez współautora książki „Jamnikarium”, jamnika Loni, ale i tak to on był najważniejszym bohaterem tego wieczoru. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” przywołamy fragmenty opowieści Agaty Tuszyńskiej.
Marek Kamiński był gościem Teatru Starego w Lublinie. Jak czytamy w jego nocie biograficznej: „Wędruje od ponad 35 lat. Pierwszą samodzielną podróż – z rodzimego Gdańska do Łodzi – odbył, gdy miał 8 lat. Sam mówi o sobie, że, odkąd pamięta, fascynowało go poznawanie świata. W życiu zrealizował kilkadziesiąt podróży, w tym kilkanaście dużych medialnych projektów, takich jak rekord Guinnessa za zdobycie dwóch biegunów w jednym roku, pierwsze przejście Pustyni Gibsona, trawers Grenlandii, przepłynięcie Wisły kajakiem oraz piesza pielgrzymka z Kaliningradu do Santiago de Compostela w Hiszpanii.” Tej ostatniej wyprawie poświęcił książkę „Trzeci biegun”, ona też była głównym tematem spotkania. Między jakimi biegunami porusza się człowiek? Dlaczego wyrusza w drogę? Kiedy podróż z bycia celem w życiu, zmienia się w narzędzie, żeby w nim coś zmienić?
Bohdan Butenko otworzy w piątek w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wystawę swoich plakatów. Będziemy mogli oglądać mniej znaną części twórczości znakomitego grafika, twórcy przygód Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara, ilustratora współtworzącego Polską Szkołę Plakatu i Polską Szkołę Ilustracji. Zobaczymy plakaty artysty z jego prywatnej kolekcji: filmowe, teatralne, dotyczące wydarzeń kulturalnych, ale również reklamujące towary w czasach PRL. Najstarsze afisze pochodzą z 1962 roku. Na wernisaż zaprosi Bartosz Wójcik z CSK.
„Taksówka”, spektakl Studia Teatralnego „Koło” w reż. Igora Gorzkowskiego to propozycja teatralna Teatru Starego, o której opowie Agata Usidus-Staręga. Będziemy mieć zaproszenia na przedstawienie.
Na „Dzień kota” w Schronisku dla zwierząt na Metalurgicznej w Lublinie zaproszą Agnieszka Chwiałkowska i Marta Ryczkowska z „Karuzeli sztuki”.
Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu od lewej Agata Tuszyńska i Grażyna Lutosławska / fot. Dorota Julianna Mościbrodzka