Bohdan Butenko będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Bohdan Butenko to znakomity rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów, książek, scenariuszy, dekoracji teatralnych, ale także m.in. scenografii dla Kabaretu Starszych Panów, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. Jest twórcą postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara, autorem i ilustratorem książek dla dzieci. „Bohdan Butenko. Plakaty”, to wystawa, jaką można oglądać w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Jak piszą organizatorzy, „ekspozycja chce pokazać mniej znaną część twórczości Bohdana Butenki, legendarnego grafika, ilustratora współtworzącego takie zjawiska kulturalne powojennej Polski, jak Polską Szkołę Plakatu oraz Polską Szkołę Ilustracji. Światło dzienne ujrzały autorskie plakaty artysty z jego prywatnej kolekcji: filmowe, teatralne, dotyczące wydarzeń kulturalnych, ale również reklamujące towary w czasach PRL.”
W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” wrócę do wystawy Grupy Twórczej Motycz pt.: „Zbaw i ochraniaj”, jaką do niedzieli, 19 stycznia można oglądać w krużgankach Bazyliki oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9. Piszą o nim: „Grupa Twórcza „Motycz” postawiła sobie za cel rejestrowanie i dokumentowanie życia w Polsce Wschodniej. Nad tym projektem pracowaliśmy od ponad trzech lat. Chcemy zatrzymać w naszych obrazach to, co niestety odchodzi powoli w niepamięć. Dotyczy to nie tylko architektury, czy kultury w szerokim tego słowa znaczeniu, ale i religii. Stąd właśnie projekt „Zbaw i ochraniaj”. Fotografie opowiadają o historii, tradycji i życiu codziennym ludzi, których od wieków łączy ta religia. Miesza się w nich, tak jak i w zwykłym życiu, sacrum i profanum. Jest to zarówno modlitwa, jak i skupienie, prosta radość i zmęczenie.” O tym projekcie, ale także o tym, dlaczego nie chodzą na co dzień z aparatami fotograficznymi, i że nie są one potrzebne do tego, żeby zrobić naprawdę dobre zdjęcie, opowiedzą w programie Dariusz Hankiewicz i Jakub Szymański.
„Jej rzeźba jest zaprzeczeniem bryły, architekturą przyszłości” – mówił Julian Przyboś. O Katarzynie Kobro, kobiecie i artystce uwikłanej w wielka historię i wymagającą codzienność, rozmawiałam w Teatrze Starym w Lublinie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki „Kobro. Skok w przestrzeń” i Martą Ryczkowską, krytyczką sztuki. Dlaczego tak trudno przywraca się pamięć o awangardowej rzeźbiarce i propagatorce najnowocześniejszych rozwiązań w sztuce?
Renata Przemyk na nowej płycie prezentuje utwory ze spektaklu „Boogie Street” wg „Księgi tęsknoty” Leonarda Cohena. Przedstawienie miało premierę jesienią w Teatrze Starym w Lublinie. Teksty przetłumaczył Daniel Wyszogrodzki, utwory zaaranżował Krzysztof Herdzin. O powstawaniu płyty opowie dyrektor Teatru Starego, Karolina Rozwód.
Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na na zdjęciu powyżej Bohdan Butenko i Grażyna Lutosławska / fot. Bartosz Wójcik
Poniżej zdjęcia z wystawy Grupy Twórczej Motycz w Lublinie „„Zbaw i ochraniaj”, fot. Dariusz Hankiewicz, Grażyna Hankiewicz, Krzysztof Anin Kuzko, Krzysztof Sak