26.02.2017 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

img 3002 5

Od pięciu lat w miejscowości Łączki-Pawłówek działa Teatr w Remizie. Prowadzi go Stowarzyszenie Centrum Artystyczne „Teatr w Remizie”, którym kieruje aktor, Michał Zgiet. Zaprosimy na pierwsze w tym roku organizowane przez nich wydarzenie.

„Lublin – miasto poetów. Antologia.” – tom pod tym tytułem opublikowała w cyklu „Biblioteka siedemsetlecia” Wschodnia Fundacja Kultury Akcent. Wybór, wstęp, noty o autorach i komentarze, są dziełem Bogusława Wróblewskiego, który będzie gościem programu. Jego zdaniem lubelska liryka przeżywa obecnie czas obfitości, który porównać można do lat trzydziestych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Wśród autorów są m.in. M. Danielkiewicz, J. Fert, A. Goławska, M. Jankowska, M. J. Kawałko, J. Kondrak, A. Kulik, E. Mazur, W. Michalski, A. Niewiadomski, D. Opolski, E. Ostrowska, W. Oszajca, M. Różycki, Z. Strzałkowski, A. Wierzbicki, B. Zadura.

Bitwa o literaturę rozegrała się tym razem w Teatrze Starym w Lublinie pod hasłem „Po Gigantach. Polska poezja XXI wieku”. „Umarł Tadeusz Różewicz, umarła Wisława Szymborska, umarł Czesław Miłosz. Adam Zagajewski jest już starym poetą, tak samo jak Julian Kornhauser. Marcin Świetlicki dawno przekroczył smugę cienia, starzeją się Tomasz Różycki i Jacek Podsiadło. Co po nich? Jak wygląda dziś układ sił w polskiej poezji, naszym literackim węglu, czyli bogactwie naturalnym i specjalności narodowej? O czym piszą młodzi poeci i jak? Jaki jest ich stosunek do znikającego pokolenia mistrzów? Kogo czytać? Komu kibicować, kim się martwić, komu wierzyć?” pyta Łukasz Drewniak, którego gośćmi byli Joanna Orska i Maciej Woźniak. Przywołamy fragmenty tego spotkania.

Dwunasta gala rozdania nagród Angelus Lubelski odbędzie się w Muzeum na Zamku w Lublinie. „Nagroda Angelus wskazuje osobowości dla których inspiracją jest humanistyczna koncepcja człowieka powołanego do życia w pełni zgodnie ze swoimi talentami – mówi dr Andrzej Widelski, prezes Stowarzyszenia Działań Twórczych Angelus. – Mimo upływu czasu wciąż chcemy oddawać głos tym, których wyróżnia wrażliwość, piękno poświęcenia, kreatywność, twórczość artystyczna oraz wola życia w harmonii ze światem stworzonym.” Nagrody zostaną przyznane w siedmiu kategoriach: Angelus kultury medialnej, Angelus służby publicznej, Angelus miłosierdzia, Angelus animacji życia kulturalnego, Angelus dobroczynności, Angelus artystyczny i Angelus za całokształt twórczości. Laureaci otrzymają statuetkę, której pierwszy projekt wykonał Andrzej Widelski. Jaki jest ten anioł opowie w programie.

Bohdan Zadura opowie o tym, czy czasem żałuje, że nie śpiewa swoich wierszy.

O tym, dlaczego wiersze często mieszkają między jawą, a snem, o kapuście i metafizyce, dawnej Piwnicy pod Baranami i o tym, dlaczego lubi koncertować opowie w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” Leszek Długosz.

Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Fot. Dorota Julianna Mościbrodzka (na zdjęciu Michał Zgiet i Grażyna Lutosławska)

Exit mobile version