W Świdniku odbyły się obchody 35. rocznicy tak zwanych Spacerów Świdnickich. W lutym 1982 roku, podczas stanu wojennego, mieszkańcy wychodzili na ulicę i spacerowali w czasie nadawania „Dziennika Telewizyjnego”.
Żeby to uniemożliwić, władze przesunęły godzinę milicyjną. Zaczynała się ona już od 17.00. Ale mieszkańcom to nie przeszkadzało.
Jedną z uczestniczek Spacerów była Maria Wiśniewska. – Chociaż mieszkam na brzegu Świdnika, przychodziłam tutaj. Ponieważ mieszkam poza miastem, nie słyszałam ostrzeżeń o wcześniejszej godzinie milicyjnej i kiedy przyszłam z mężem, zostaliśmy aresztowani i zaprowadzeni na posterunek. Ale po krótkim czasie milicjanci nas wypuścili i kazali iść prosto do domu.
Mimo to Maria Winiarska, podobnie jak tysiące innych mieszkańców Świdnika, nadal wychodziła na Spacery.
Rocznice spacerów obchodzone są, by nie zaginęła pamięć o tamtych czasach. Jak mówi burmistrz Świdnika Waldemar Jakson, szczególnie młodzi ludzie powinni znać tamte realia. Kiedyś – wspomina – miał wykład o drukarstwie podziemnym w PRL-u. – Po nim podeszła do mnie dziewczynka i pyta mnie: dlaczego nie daliście tego jakiejś drukarni, aby to wydrukowała.
– Byłem stałym uczestnikiem Świdnickich Spacerów. Wtedy w szczytowych dniach wędrowało być może ok. 20 tys. ludzi – opowiada Marian Król, przewodniczący zarządu Regionu „Środkowowschodniego” NSZZ Solidarność.
– Szukałem wtedy pracy. Już miałem prawie ją dogadaną i wtedy y się Spacery. Przyszła do mnie esbecja, żeby pójść na rozmowę. I jak poszedłem, to już nie wyszedłem. Siedziałem 48 godzin w areszcie na w Północnej w Lublinie, 13 lutego otrzymałem decyzję o internowaniu. Następnego dnia wywieźli nas do Włodawy – wspomina Tadeusz Zima.
W ramach obchodów o 17.00 na placu Konstytucji 3 maja odbyła się projekcja „wirtualnego znicza” w hołdzie społeczności Świdnika i uczestników Świdnickich Spacerów. Na elewacji bloku przy ul. Jarzębinowej 5. wyświetlony został film poświęcony Świdnickim Spacerom.
JZoń / opr. ToMa
35. rocznica Świdnickich Spacerów, Świdnik, 14.02.2017, fot. Piotr Michalski