Remont Bazyliki św. Stanisława Biskupa Męczennika w Lublinie przynosi kolejne znaleziska. Tym razem pod spękanym tynkiem odkryto łuki w stylu gotyckim. Ze wstępnych przypuszczeń wynika, że mogą to być otwory okienne, które pamiętają czternasty bądź piętnasty wiek. Jest to o tyle ważne, że ten rozdział historii kościoła jest mało znany.
– Bazylika sama chce o sobie opowiedzieć historię. Po prostu przy pracach remontowych, kiedy skuwaliśmy tynki odkryliśmy łuki między nawą główną, a nawami bocznymi. Prawdopodobnie są to pozostałości po łukach okiennych – twierdzi przeor klasztoru dominikanów w Lublinie o. Grzegorz Kluz.
– Niewątpliwie jest to nowy element badaczy taki, który narzuca nowe światło na fazy przekształceń bazyliki. To jest niezwykle istotne i bardzo ważne. Badacze do tej pory przypuszczali tylko, że ten pierwotny kościół był jednonawowy i zamknięty był prostym prezbiterium. Być może te otwory okienne o których mówimy, to jest doświetlenie tej pierwszej bazyliki dominikańskiej. Gdyby chcieć to szacować, to może byłby to koniec XIII wieku – mówi Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków dr Dariusz Kopciowski.
To nie jedyne elementy gotyckiej przeszłości świątyni, które udało się odkryć podczas prac remontowych. Wcześniej za prezbiterium konserwatorzy odkryli pozostałości tzw. służki – elementu architektonicznego, z którego wychodziły łuki sklepienia. Są też odkrycia, które rodzą kolejne pytania.
– Z tego, co już widzimy, to ściany nawy środkowej są doczepione, doklejone do prostopadłych ściany. Być może są to mury jeszcze starsze. Może tego wcześniejszego, drewnianego kościoła, który miał może murowaną fasadę. Mogło i też tak być. Kiedy widzimy takie rzeczy, to zaczynamy się zastanawiać, jak wyglądał ten pierwotny kościół – podkreśla o. Kluz.
Więcej o odkryciu rzeźbionych łuków chowanych przez wieki pod tynkiem będzie można powiedzieć w przyszłym tygodniu po badaniach specjalnej komisji.
Kościół oo. Dominikanów jest jedną z najstarszych świątyń w Lublinie. Przechodzi właśnie dużą renowację finansowaną ze środków unijnych. Prace architektoniczne w środku kościoła mają potrwać do czerwca. Wiosną rozpocznie się renowacja fasady budynku, a latem – renowacja posadzki.
KosI / opr. PaW
Fot. Grzegorz Kluz