Grupa wyłudzająca VAT rozbita przez CBŚP

3 230933

Funkcjonariusze lubelskiego Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 13 osób działających w grupie, która wyłudzała podatek VAT na fikcyjnym handlu bejcą ognioodporną i panelami fotowoltaicznymi.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustw znacznej wartości, działania w zorganizowanej grupie przestępczej i zarzuty karne skarbowe. 9 osób zostało tymczasowo aresztowanych. CBŚP ocenia, że wskutek działania przestępców Skarb Państwa stracił co najmniej 5 mln złotych.
Centralne Biuro Śledcze Policji rozpracowywało grupę od roku. Rzecznik CBŚP, Agnieszka Hamelusz, poinformowała, że w zatrzymaniu liderów grupy brali udział policyjni antyterroryści, ponieważ istniało podejrzenie, że przestępcy mogą być uzbrojeni. – Akcja była zaplanowana bardzo dokładnie. Blisko 100 funkcjonariuszy jednocześnie weszło pod kilkadziesiąt adresów w pięciu województwach: lubelskim, mazowieckim, śląskim, opolskim i wielkopolskim. Została również zabezpieczona broń i panele fotowoltaiczne. – informuje Agnieszka Hamelusz

Szacowana wartość zabezpieczonego mienia to 2 mln zł.

W rozpracowaniu grupy uczestniczył wywiad skarbowy z Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie.Sprawą zajmuje się obecnie Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

– Działania przestępców polegały na tzw. karuzeli podatkowej, a więc zakładaniu szeregu firm, zarządzanych w istocie przez podstawione osoby, zwane „słupami”. Łańcuch firm był stworzony w tym celu, by pozorować wykonywanie legalnych transakcji finansowych, dotyczących jednego i tego samego towaru, który krążył pomiędzy tymi podmiotami. Firmy, sprzedając towar kolejnym, z góry umówionym, kontrahentom, nie odprowadzały należnego podatku VAT do Skarbu Państwa, a ostatnia firma w łańcuchu, eksportując towar za granicę, występowała o zwrot VAT-u, który oficjalnie jej się należał, a w rzeczywistości był jak najbardziej nienależny – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu, Bartosz Wójcik.

Utworzone podmioty gospodarcze sprowadzały bejcę, panele słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne z Czech i Słowacji. W działalność grupy zaangażowane były osoby, które wcześniej miały na koncie wymuszenia i rozboje.

Wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Przywódcom grupy grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności, a jej członkom do 12 lat.
Jak informuje CBŚP sprawa jest rozwojowa. Policja planuje kolejne zatrzymania.   

IAR / MaTo / opr. ToMa

Fot. i film KWP Katowice

Exit mobile version