Wiceminister zdrowia – Krzysztof Łanda – powiedział w Lublinie, że funkcjonujący od września ubiegłego roku Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia, tzw. IOWISZ, już przynosi pierwsze efekty.
Założeniem instrumentu jest poprawa przejrzystości i racjonalności przy inwestycjach w ochronie zdrowia. – IOWISZ będzie stanowił tarczę dla nieracjonalnych pomysłów i projektów – powiedział wiceminister Krzysztof Łanda. – Już dzisiaj odbijają się od niej pomysły, które mogłyby nam zaszkodzić. Ale z drugiej strony pełni też funkcję plastra miodu, żeby zachęcić tych, którzy mają dobre i ciekawe pomysły, na sprawowanie opieki zdrowotnej o lepszej jakości i obniżenie jej kosztów, poprawę pracy pielęgniarek i lekarzy, sprawienie, że pacjenci będą mogli szybciej wrócić do pracy. Chodzi o to, żebyśmy wykorzystywali myśl techniczną, zwłaszcza tworzoną w regionie.
Wiceminister przekonuje, że IOWISZ jest szansą dla tych wszystkich, którzy do tej pory nie potrafili się przebić ze swoimi pomysłami. – Na stronie iowisz.ezdrowie.gov.pl każdy, kto posiada pomysł inwestycyjny w ochronie zdrowia, może w ciągu 15-20 minut wypełnić na szybko wniosek i zobaczyć, ile punktów wstępnie uzyska. Jeśli otrzyma ich dużo, wtedy proponuje podejść poważnie do przygotowania tego wniosku, żeby go złożyć i rzeczywiście zrealizować. Bo to znaczy, że pomysł jest dobry.
– IOWISZ jest takim brakującym elementem, taką klamrą spinającą wszystkie elementy całego wielkiego projektu map potrzeb zdrowotnych. Jego kryteria opracowaliśmy we współpracy z wydziałami zdrowia urzędów marszałkowskich, wojewódzkich i NFZ-em. To regiony są tak naprawdę autorami IOWISZA. Poprawił on zdecydowanie racjonalność i przejrzystość całego systemu opieki zdrowotnej. Nie przesądza on oczywiście o tym, że dana inwestycja zostanie zrealizowana, ale jest wyznacznikiem szans na jej wdrożenie – poinformował Krzysztof Łanda.
IOWISZ działa już w naszym regionie. – W tej chwili aktualizujemy potrzeby zdrowotne województwa, bo dostosowanie się do nich jest jednym z kryterium przyjęcia wniosku – zapewnia wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek. – Będziemy się im przyglądać po to, by inwestycje, które są planowane przez nasze placówki, mogły już uwzględniać ostateczne priorytety zdrowotne.
Do wojewody lubelskiego od momentu uruchomienia systemu IOWISZ, czyli od września ubiegłego roku, wpłynęły 3 wnioski i wydano 3 opinie – jedną pozytywną i dwie negatywne.
WB / opr. ToMa
Fot. archiwum