W Lubartowie podsumowano dziś projekt utylizacji azbestu na terenie Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej. Przez kilka lat, dzięki funduszom szwajcarskim, na terenie pięciu gmin – Lubartów, Miasto Lubartów, Ostrów Lubelski, Ostrówek i Serniki – bezpłatnie usuwany był azbest z domów i zabudowań gospodarskich. Dodatkowo ponad 160 rodzin otrzymało za darmo nowe poszycie dachu z blachy.
– O tym, że azbest stanowi zagrożenie wiadomo od dawna. Nasz projekt to początek walki – mówi odpowiedzialny za projekt Krzysztof Grzegorczyk ze ZKGL. – Azbest bez wątpienia jest materiałem niebezpiecznym. Mikrowłókna azbestu podczas uszkodzeń mechanicznych wnikają do naszych płuc, zwiększają zagrożenie zachorowania na wiele chorób. Azbest był zbierany bezpośrednio z posesji mieszkańców. Był pakowany i przekazywany na specjalistyczne składowiska, na których najczęściej jest przykrywany warstwami ziemnymi, czyli wraca tam, skąd pochodzi – do ziemi.
– 3600 ton na pięć gmin członkowskich to może nie jest rzucająca na kolana ilość, ale znaczna – mówi wiceburmistrz Lubartowa i przewodniczący Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej Radosław Szumiec.
– Dwa lata wykonywaliśmy demontaże i odbiory eternitu na terenie Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej – mówi Ewa Kasianiuk z firmy Gresbud. – Pracownicy mieli odpowiednie szkolenia, badania lekarskie. Azbest jest składowany w specjalnie wydzielonych do tego miejscach.
Podobny do lubartowskiego projekt również ze środków szwajcarskich realizowało województwo lubelskie. Udało się zebrać około 50 tysięcy ton azbestu i wymienić pokrycie dachu na 800 domach.
JPi (opr. DySzcz)
Fot. Jerzy Piekarczyk