Lubelskie laboratorium „walczy” z fałszowaniem żywności

W Lublinie znajduje się jedno z 5 w Polsce laboratoriów, w których można sprawdzić, czy producenci fałszują żywność. Obiekt przy ulicy Nowy Świat właśnie przeszedł modernizację wartą 1 milion złotych.

W uroczystym otwarci wziął udział Andrzej Romaniuk, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. – Laboratorium pozwala skutecznie działać przy kontroli jakości handlowej żywności. Walczymy z jej zafałszowaniem. Na przykład do typowych wyrobów wieprzowych dodaje się oddzielone mechanicznie mięso drobiowe, czyli znacznie gorszy surowiec – mówi.

– Te pomieszczenia poszerzą zakres przeprowadzania prób. Tu sprawdza się i identyfikuje gatunek zwierzęcia w mięsie, w przetworach lub garmażerce. Zdarzają się przypadki, że ktoś deklaruje kiełbasę wieprzową, a po badaniu okazuje się, że są tam inne mięsa np. wołowe czy drobiowe. To nie dyskwalifikuje tego wyrobu, ale konsument powinien być świadomy – musi wiedzieć, co znajduje się w składzie wędliny. Na etykiecie, specyfikacji czy deklaracji powinny być wymienione składniki, jakie mogą się w danym produkcie znajdować. Niezgodności zaliczane są do fałszowania, choć może jest to za duże słowo – przyznaje Krzysztof Chmielik, Lubelski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

– Z punktu widzenia regionu lubelskiego najistotniejszy dla laboratorium w Lublinie jest chmiel. To tu jest on badany i tu powstaje jego certyfikacja. Inspektorzy pobierają próbki od plantatorów w terenie, które trafiają do laboratorium, a te wykonuje analizy pod różnym kątem: sprawdza się jego wilgotność, zaziarnienie, odmianowość. Po zakończeniu analiz tysięcy próbek (…) wynik laboratoryjny trafia do wojewódzkiego inspektoratu i jest jednym z elementów oceny chmielu. Między innymi na podstawie wyników badań są wystawiane certyfikaty. Bez niego nie można handlować chmielem, do tego jest on potrzebny – tłumaczy Magdalena Świderska, Zastępca Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Przedsiębiorcy fałszujący żywność muszą spodziewać się dość wysokich kar. Na stronach internetowych inspekcji znajduje się wyszukiwarka decyzji dotyczących zafałszowań artykułów rolno-spożywczych w Polsce.

TSpi

Fot. pixabay.com

Exit mobile version