Lubelskie: Pobiegli Tropem Wilczym

7 168

Tysiące osób w całym kraju wzięło udział w tegorocznych biegach Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W ten sposób oddają hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego. 

Biegi odbyły się w blisko 240 miastach w całej Polsce. Na Lubelszczyźnie zorganizowano je m.in. w Lublinie, Włodawie, Świdniku, Białej Podlaskiej, Chełmie, Hrubieszowie, Puławach oraz w Parczewie. Podczas każdego z nich biegacze pokonują trasę o dystansie 1963 metrów. Jest to liczba symboliczna, bo nawiązuje do roku, w którym pod Piaskami zginął ostatni żołnierz podziemia antykomunistycznego – Józef Franczak, ps. „Lalek”. Z kolei na bardziej doświadczonych biegaczy czekają trasy o długości  5 km.
Najwcześniej rozpoczął się bieg zorganizowany w Chełmie, bo o godzinie 11.00. W Świdniku chętni wyruszyli na trasy o 11.30, w Lublinie, Białej Podlaskiej, Włodawie oraz w Puławach o 12.00, a w Parczewie o 13.00. Najpóźniej, o godzinie 14.00,  wystartowali biegacze w Hrubieszowie i Kazimierzu Dolnym.

Puławy

Czterysta metrów dla dzieci, bieg honorowy na dystansie 1963 metrów i pięciokilometrowy bieg główny – takie dystanse przygotowano podczas biegu „Tropem Wilczym” w Puławach. Impreza ma upamiętnić polskich bohaterów podziemia antykomunistycznego, których święto przypada 1 marca.

W imprezie wzięło udział 130 zawodników, którzy podkreślali łączenie pamięci o bohaterach z walorami zdrowotnymi takiego biegu. – Połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli w zdrowym ciele, zdrowy duch, a jednocześnie pamięć o tych, którzy w pewien sposób zostali zapomniani przez Ojczyznę. I teraz piąty rok przypominamy o tych żołnierzach.

O tym, że warto organizować takie przedsięwzięcia, przekonuje także wokalista Krzysztof Cugowski, który wystartował uczestników puławskiego biegu. – W końcu pamięć o Żołnierzach Wyklętych zaczyna być dopiero od niedawna podnoszona w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodzieży.

Włodawa

200 biegaczy wzięło udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” we Włodawie. Uczestnicy pobiegli w koszulkach z wizerunkiem Leona Taraszkiewicza pseudonim „Jastrząb”, dowódcy oddziału Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Polesiu Lubelskim, legendarnego bohatera antykomunistycznego i antysowieckiego podziemia.

Bieg wpisuje się w cykl spotkań, związanych z obchodami 70. rocznicy śmierci pochodzącego z Włodawy „Jastrzębia”.  Włodawski bieg uświetnili kombatanci oraz miejscowa grupa rekonstrukcyjna, czyli Polescy Miłośnicy Koni i Jeździectwa. Zaś wojewoda lubelski Przemysław Czarnek złożył kwiaty pod pomnikiem „Jastrzębia”.

Biała Podlaska

Uroczystości poświęcone pamięci żołnierzy podziemia antykomunistycznego w Białej Podlaskiej rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona o godzinie 10.00 w kościele przy ulicy Brzeskiej. Następnie odbył się przemarsz pod zakład karny, gdzie pod tablicą poświęconą pamięci Żołnierzy Wyklętych zostały złożone kwiaty. Odczytany został też apel pamięci.

– W mojej rodzinie zawsze była kultywowana tradycja patriotyczna. Ja tę historię znałem w czasach, kiedy jeszcze się o tym jeszcze oficjalnie nie mówiło. Moi dziadkowie i wujostwo włączeni byli w ten ruch oporu, dlatego cieszę się, że teraz młodzież może o tym się oficjalnie uczyć – mówi jeden z uczestników uroczystości. – Przyszedłem tutaj, z racji tego, że jestem patriotą. Żołnierze Wyklęci walczyli z komunizmem i byli szkalowani przez ówczesne władze. Dlatego warto przywrócić ich pamięć – dodaje inny.

O godzinie 12.00 spod zakładu karnego wystartował Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” na dystansie 1963 metrów oraz 5 kilometrów. Piętnaście minut później przed budynkiem więzienia rozpoczął się koncert Zespołu Służby Więziennej oraz Zespołu Pieśni i Tańca Podlasiacy.

Uroczystości o godzinie 18.00 zakończy koncert, podczas którego „Requiem” Mozarta wykonają: orkiestra symfoniczna i chór miasta Siedlce. Wydarzenie odbędzie się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP przy ulicy Długiej 1.

Chełm

240 osób wystartowało w Chełmie w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym Tropem”. Część biegaczy rywalizowała na dystansie 1963 metrów, inni mieli do pokonania 5-kilometrową trasę. Wszyscy w ten sposób złożyli hołd bohaterom podziemia antykomunistycznego.

Jest to już trzecia edycja biegu w Chełmie. Uroczystość została zorganizowana w Parku Miejskim u stóp Pomnika Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Dla uświetnienia wydarzenia, młodzież z Zespołu Szkół ekonomicznych i III LO przygotowała patriotyczny występ wokalno-poetycki.

Bieg został objęty patronatem honorowym poseł Beaty Mazurek.

– Jestem dumna, że w moim rodzinnym mieście odbywa się taki bieg – mówi rzeczniczka PiS. – Z roku na rok coraz więcej osób bierze w nim udział. To nie tylko wydarzenie sportowe, a przede wszystkim nauka historii i upamiętnienie tych, którzy przez komunistów byli wyklęci.

Bieg był jednym z wydarzeń towarzyszących przypadającemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Chełmie 3 marca z tej okazji odbędzie się konferencja popularnonaukowa poświęcona chełmskim Żołnierzom Wyklętym.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Lubartów

W Lubartowie na starcie biegu pamięci wystartowało około 200 zawodników. Bezkonkurencyjny okazał się Bartosz Ceberak z Lubartowa, który na co dzień biega maratony. Dziś jednak nie dystans, a motyw biegu miał dla niego największe znaczenie:

– Uczczenie pamięci ludzi, którzy oddawali za nas życie to nadrzędny cel. Musimy przypominać sobie historie tych ludzi, którzy są naszymi bohaterami.

– Rywalizacja sportowa miał dziś drugorzędne znaczenie – podkreśla burmistrz Janusz Bodziacki, który również wziął udział w biegu na dystansie 1963 metrów:

– Żyjemy w wolnej, suwerennej Polsce – właśnie dzięki ofierze żołnierzy.

Biegom „Wilczym Tropem” w Lubartowie towarzyszyła gra edukacyjna „Szlakiem Wyklętych”.

ZOBACZ ZDJĘCIA

DT / MaTo / ŁoM / MaT / JPi / ŁuG opr. ToMa/ DySzcz

Fot. Łukasz Grabczak / Małgorzata Łobejko

Exit mobile version