Lubelskie Podzamcze stanie się naprawdę zielone

3 furmanskaklowfqwibgpc785hlxs

Lubelski ratusz stawia na zieleń w okolicy Podzamcza i ulicy Lubartowskiej. Właśnie zakończyły się kompleksowe badania terenu.

Sporządzenie raportu zlecono pracowni architektonicznej Garden Concept z Lublina. Zespół przygotował propozycję zagospodarowania 22 lokalizacji w rejonie Podzamcza. Jak wyjaśnia współtwórca raportu, architekt krajobrazu Wojciech Januszczyk, obejmuje to zarówno już istniejącą zieleń, jak i propozycje nowych zasadzeń. Zieleń znajdzie się na podwórkach, w przestrzeniach pomiędzy kamienicami. Natomiast ulica Targowa zostanie zamieniona w deptak, powiązany z targiem.

W planie jest zagospodarowanie 16 istniejących skwerów, podwórek czy zieleńców i 6 nowych miejsc. Są to m.in. tereny  zielone na skarpie wzgórza zamkowego, podwórkach i zieleńcach przy ul. Furmańskiej, ul. Lubartowskiej, ul. Kowalskiej, ul. Cyruliczej, al. Tysiąclecia, ul. Ruskiej, skarpy nad ul. Ruską, otoczenie lubelskiej cerkwi, skwer na rogu al. Tysiąclecia i ul. Lwowskiej.
Odtworzone mają zostać funkcje usługowe tego terenu. Wsparcie mają otrzymać tradycyjne usługi krawieckie czy szewskie. A także kreatywne wykorzystujące nowe technologie w projektowaniu.

Wszystkie propozycje powstały po konsultacjach z mieszkańcami i lokalnymi przedsiębiorcami.
Projekt ożywienia Podzamcza i okolic powstaje w ramach rządowego programu Modelowej Rewitalizacji, który miasto realizuje od jesieni. Na jego przygotowanie ratusz otrzymał 1 milion 400 tysięcy złotych. Część koncepcji będzie jednak finansowana z budżetu gminy.

Pierwsze nasadzenia roślin planowane są jeszcze w tym roku. Cała rewitalizacja Podzamcza i ulicy Lubartowskiej potrwa kilka lat.

KosI / PaSe

Fot. www.lublin.eu

Exit mobile version