Lublin znalazł się w pilotażowym programie elektromobilności. Przedstawiciele ponad 40 samorządów oraz 2 ministerstw i Polskiego Funduszu Rozwoju podpisali dzisiaj w Warszawie listy intencyjne w sprawie m.in. rozwoju infrastruktury ładowania i popularyzacji elektrycznych pojazdów.
W ramach programu w Lublinie ma powstać Centrum Elektromobilności.
Program ma służyć zwiększeniu liczby autobusów i innych pojazdów elektrycznych. Do 2025 roku po polskich drogach ma jeździć milion samochodów elektrycznych.
Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział, że stoimy u progu rewolucji transportowej, z której chcemy skorzystać. – Dzisiaj po świecie jeździ 1 milion samochodów elektrycznych, według wszelkich analiz w roku 2040 ma być ich 500 mln. Czyli wielkimi krokami zbliża się rewolucja, która ma nie tylko doprowadzić do poprawy jakości środowiska i zdrowia ludzi, ale dzięki niej możemy stać się również pionierem i liderem w jednej z kluczowych branż.
– Rząd przyjmie program rozwoju elektromobilności w najbliższych dniach – zapowiada wiceminister energii Michał Kurtyka. – Chcielibyśmy, żeby rozwój elektromobilności pociągnął za sobą rozbudowę przemysłu. Aby rozwinął się w Polsce przemysł eletromobilności, byśmy mogli pretendować do miana „doliny elektromobilności”.
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreśla, że zwiększenie innowacyjności naszej gospodarki to, obok reindustrializacji, jeden z podstawowych filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. – Moje ministerstwo będzie wspierać ten program – informuje Gowin. Dodaje też, że jeśli okaże się, że zainteresowanie samorządów będzie większe niż przewidywano, wzrośnie zdecydowanie również wysokość środków przeznaczonych na realizację programu.
– Mamy bardzo bogate tradycje, jeżeli chodzi o budowę i funkcjonowanie transportu miejskiego, opartego o napęd elektryczny. Miasto stawia na taki transport – mówi Joanna Bobowska z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Lublin, jako jedno z nielicznych miast w Polsce posiada 61 km trakcji trolejbusowej i 90 trolejbusów. Stolica regionu ma również plany uruchomienia systemu autobusu elektrycznego wraz ze stanowiskami szybkiego ładowania. Zakup 66 pojazdów został już wpisany do projektów europejskich. – W planach jest także zakup 7 stanowisk ładowania. Pojazdy będą wyposażone w ogniwa umożliwiające przejazd minimum 40 kilometrów pomiędzy ładowaniami – dodaje Joanna Bobowska.
Na politykę mobilności i komunikację ze społeczeństwem Lublin wygrał w 2015 roku konkurs Eco Miasto, organizowany przez Ambasadę Francji w Polsce.
W poniedziałkowej uroczystości podpisania listów intencyjnych wzięli udział prezydent Lublina – Krzysztof Żuk oraz wojewoda lubelski – Przemysław Czarnek.
ZAlew RMaj / opr. SzyMon / ToMa
Fot. archiwum
CZYTAJ TAKŻE: Lublin stolicą elektromobilności?