Lublin: Dziewiątka walczy o rekrutacje

mathematics 1622448 960 720

Rodzice uczniów z Gimnazjum numer 9 im. cc. majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie wciąż walczą o to, aby liceum, które powstanie w miejsce placówki, rozpoczęło nabór uczniów już od najbliższego szkolnego. Miasto planuje, że szkoła przyjmie pierwszych licealistów dopiero w 2018 roku.

– Opóźniona o rok rekrutacja spowoduje, że szkoła nie będzie atrakcyjna dla uczniów. Placówka będzie musiała w 2018 roku rekrutować bardzo dużą liczbę uczniów. To będzie szkoła nikomu nie znana, w której będzie tylko jeden poziom klas pierwszych. Ma bardzo małe szanse na to, żeby udało się pozyskać odpowiednią liczbę młodzieży, która będzie chciała tu uczęszczać i, żeby mogła konkurować z liceami, które są w pobliżu, np. V Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie-Skłodowskiej czy III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej. To są bardzo dobre szkoły – mówi Małgorzata Tulus z Rady Rodziców.

W 2017 roku w Lublinie nie będzie jeszcze aż tak dużego zapotrzebowania na klasy licealne. Obecnie na terenie Lublina funkcjonują 24 licea ogólnokształcące. Nie wszystkie prowadzą działalność dydaktyczno – wychowawczą, na przykład mamy liceum w Zespole Szkół Ogólnokształcących numer 4 im. Orląt Lwowskich przy ulicy Tumidajskiego, które funkcjonuje tylko na papierze. Nie chodzi tam żaden uczeń – wyjaśnia dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Ewa Dumkiewicz-Sprawka.

Zdaniem rodziców większość uczniów kończących w tym roku gimnazjum numer 9 mogłoby kontynuować naukę w nowym liceum.

– Przeprowadziliśmy ankiety w obecnych klasach trzecich oraz wśród rodziców tych uczniów i 70% zadeklarowało, że wybrałoby tę placówkę, gdyby była tu możliwość dalszego kształcenia się. Takie rozwiązanie spowodowałby, że za rok szkoła musiałaby dokonać niewielkiego naboru uczniów. Nic by się tutaj nie zmieniło, a wszyscy mieliby poczucie stabilności, bezpieczeństwa – tłumaczy Tulus.

Problem zniknie w 2019 roku, ponieważ właśnie wtedy chętnych do nauki w liceach będzie bardzo dużo.

– Potrzeba podwojenia liczby miejsc wystąpi za dwa lata. O przyjęcia ubiegać będą się uczniowie, którzy ukończą ośmioletnią szkołę podstawową oraz Ci, którzy skończą naukę w gimnazjach. Wtedy mając te da roczniki na pewno będzie potrzeba znacznego zwiększanie liczby miejsc i na pewno te miejsca, które tworzymy aktualnie poprzez przekształcenie niektórych gimnazjów w licea będą w pełni wykorzystane – zaznacza Dumkiewicz-Sprawka.

Lublin przekształca w liceum jeszcze jedno gimnazjum – numer 10. Tu rekrutacja do pierwszej klasy rozpocznie się od tego roku.  

Uchwałę rady miasta opiniuje właśnie Kuratorium Oświaty. Rodzice złożyli pismo i liczą, że zgodzą się oni z ich argumentami. Do sprawy będziemy wracać.

TSpi / opr. PaW

Fot. pixabay.com

 

CZYTAJ: W Puławach pojawią się nowe szkoły podstawowe

Exit mobile version